Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Cseke speră ca în două săptămâni Guvernul să aprobe Planul Naţional de Paturi

Ministrul Sănătăţii, Cseke Attila, a declarat marţi că speră ca în următoarele două săptămâni Guvernul să aprobe Planul Naţional de Paturi, aflat acum în dezbatere publică, care ar urma să reglementeze situaţia finanţării în spitale de către CNAS pentru perioada 2011-2013.

Cseke Attila speră ca în următoarele două săptămâni Guvernul să aprobe Planul Naţional de Paturi
Cseke Attila speră ca în următoarele două săptămâni Guvernul să aprobe Planul Naţional de Paturi / FOTO: gov.ro

Prin acest Plan, Casele de Asigurări de Sănătate vor putea încheia contracte de furnizare de servicii medicale atât pentru unităţile publice, cât şi pentru cele private.

"Asta nu înseamnă că este exclusă posibilitatea ca, dacă un spital are 800 de paturi, Casa de asigurări să asigure finanţarea doar pentru 700", a atenţionat ministrul, într-o discuţie cu senatorii din Comisia de sănătate, însă a afirmat că Planul ar urma să reglementeze situaţia paturilor şi a finanţării acestora.

Potrivit Planului, România ar urma să atingă în următorii trei ani media europeană de 5,61 paturi la mia de locuitor.

Acelaşi subiect pe REALITATEA.NET
print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro