Cristian Unteanu: Trilaterala 2009

Cristian Unteanu: Trilaterala 2009
Preşedintele Obama face, începând de azi, o nouă şi foarte delicată mişcare în ofensiva sa strategică: vizita în Rusia. Un eveniment care se înscrie într-un ciclu deja bine conturat, început odată cu mesajul către lumea musulmană şi care, în această toamnă, va fi continuat cu cel către China, Obama acceptând deja invitaţia făcută de Preşedintele Hu Jintao în vederea "intensificării coordonaării şi cooperării în problemele globale financiare şi economice".
Deja tabloul general capătă un sens constructiv. O apropiere reală a punctelor de vedere ale membrilor trilateralei de putere a planetei (SUA-Rusia-China) ar putea fi semnul că este pe cale să se materialezeze dorinţa exprimată imperativ în unele cercuri de a se pune capăt haosului generat de intrarea în vidul de putere după căderea Cortinei de Fier.
Citeşte mai mult în Ziua.
Citește și:
- 14:33 - Remediul natural folosit de generații pentru calmarea durerilor articulare. Cum se folosește pentru a da rezultate
- 13:40 - Metode naturale pentru a scăpa de pistrui și petele cauzate de soare. Remedii la îndemâna oricui
- 12:26 - Descoperire neașteptată după scăderea nivelului Lacului Herăstrău. Ce au găsit muncitorii pe fundul apei
- 08:34 - Zodiile cu cel mai mare ego. Nu renunță niciodată la principiile lor
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














