Creveta care îşi ucide prada emiţând un sunet echivalent cu cel al unui avion Concorde, a fost găsită în Marea Britanie
13 nov 2008, 20:02 |
Actualizat Joi, 13 Noiembrie 2008 20:21
Realitatea TV
Două crevete letale, care emit un sunet la fel de puternic cu cel produs de un avion Concorde, a fost descoperit în apele Marii Britanii. Sunetul năucitor este produs printr-o simplă ''bătaie'' a cleştilor.
Creveta pistol are o dimensiune de doar câţiva centimetri, însă îşi poate năuci prada prin producerea unui sunet de 218 decibeli, înainte de a o ucide.
Echivalentul unui asemenea zgomot pentru om, ar fi cel al trecerii unui avion supersonic la mai puţin de un metru deasupra capului.
Zgomotul năucitor şochează prada, lăsând astfel timp crevetei să îi sfâşie carapacea sau cochilia, cu ajutorul cleştilor extrem de puternici.
Creveta pistol, botezat astfel după zgomotul asemănător unui foc de armă, pe care îl produce, este o specie rar întâlnită în apele din Marea Britanie, din cauza apelor prea reci din această ţară.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3467 RON 





Realitatea TV - in mijlocul zapezilor
SCANDAL în BASCHET: Două jucătoare, acuzate...
Honduras: sute de morti într-o inchisoare
STUDIU: Coruptia în Romania
Cum profită taximetriştii nesimţiţi de...
Grecia: un cuplu ameninta ca se sinucide








Feedback

