DN 1 este cea mai periculoasa şosea, atât pentru pietoni, cât şi pentru şoferi. În 2010, pe DN1 s-au produs 320 de accidente, iar 114 persoane şi-au pierdut viaţa, iar 333 de persoane au fost rănite grav în accidente.
Ministerul Transporturilor a elaborat un plan de reducere a numărului de accidente pe DN1. Pentru acest lucru vor fi realizate mai multe lucrări în aşa numitele "puncte negre", zone în care se produc frecvent accidente grave.
Mai exact, 88 de milioane de euro vor fi cheltuiţi pentru refugii pietonale, separatoare de sens, treceri de pieteni şi pasarele, dar şi marcaje şi indicatoare rutiere.
Drumul National 1 uneşte Bucureştiul de localitatea Borş, aflată la frontiera României cu Ungaria. Şoseaua străbate 7 judeţe şi zeci de sate şi comune.








Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M