Credit Europe Bank a primit luni cea de-a patra amendă, tot în valoare de 50.000 de lei, pentru aceleaşi fapte: practici comerciale incorecte şi pentru lipsă de diligenţă profesională în raport cu consumatorii. Sancţiunea a fost aplicată de Comisariatul Judeţean pentru Protecţia Consumatorilor (CJPC) Braşov, pentru alte 27 de reclamaţii, în baza cărora inspectorii s-au deplasat la bancă. Numărul total al reclamaţiilor a ajuns acum la 60.
"Ieri am primit ultima reclamaţie din partea unui cetăţean român care locuieşte în Elveţia. Acesta venit în ţară, după ce a aflat despre ceea ce se întâmplă la bancă şi a constatat că are conturile goale. Consumatorul spune că i-au fost retrase din conturi mai mult de 100.000 de euro", a declarat Ionel Spătaru, şeful CJPC Braşov.
Până luni, 38 dintre persoanele păgubite care au depus reclamaţie la CJPC împotriva băncii şi-au recuperat banii, în total peste un milion de euro.








Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M