Cozmin Guşă, preşedintele Partidului Iniţiativa Naţională, a fost audiat joi la Parchetul General în legătură cu declaraţiile potrivit cărora premierul ar fi implicat în dosarul Poşta Română.

Potrivit procurorilor, acuzaţia care i-a fost adusă de Guşă este aceea de calomnie. Liderul PIN a declarat toamna trecută că una dintre firmele la care Tăriceanu este acţionar a înfiinţat un punct de lucru pe un teren închiriat de la un om de afaceri.

Ulterior, acesta a construit cu ajutorul altui om de afaceri, un show- room. Cum cei doi ar fi vizaţi în dosarul Poşta Română, Guşă susţinea că astfel se probează faptul că premierul ar fi implicat în acest scandal.

În acest caz, DNA a cerut aviz pentru începerea urmăririi penale pentru doi foşti miniştri, Tudor Chiuariu şi Zsolt Nagy.