Magistraţii judecătoriei sectorului 5 au decis să amâne cu şase luni judecarea cererii de liberare condiţionată a fostului lider al minerilor din Valea Jiului, Miron Cozma. Decizia de ieri a instanţei a fost atacată cu recurs de apărătorul lui Cozma.

Cozma a susţinut în faţa instanţei că a fost un exemplu pentru ceilalţi deţinuţi. Procurorul a invocat însă raportul comisiei de eliberări condiţionate a penitenciarului, care a fost negativ şi amânarea de 12 luni pentru o eventuală nouă cerere a lui Miron Cozma.

Tot ieri, fostul lider a fost audiat timp de cinci ore la Parchetul Militar în dosarul mineriadei din 13-15 iunie 1990. Miron Cozma a vizionat câteva casete cu înregistrările de atunci.

Audierea lui Cozma va continua vineri, dar până atunci el va fi confruntat cu Ion Iliescu. Cozma este martor în acest dosar, pentru că faptele de care este acuzat s-au prescris în urmă cu un an.