Costel Busuioc a cântat la Bistriţa într-un concert caritabil
Costel Busuioc, câştigătorul concursului "Hijos de Babel" din Spania, a susţinut, joi seară, un concert caritabil la Bistriţa, al cărui scop a fost să strângă fonduri pentru refacerea turnului Bisericii Evanghelice, afectat de un incediu în luna iunie.
Costel Busuioc a susţinut un concert caritabil la Bistriţa
"Eu am crescut în Biserica Ortodoxă şi pentru mine reprezintă ceva foarte important, aşa că am hotărât să vin aici în timpul liber. În mod normal, trebuia acum să fiu în concediu. În această lună am refuzat şapte concerte pentru destui bani şi am ales să vin aici, fiindcă îmi pare foarte rău pentru Biserica Evanghelică. Ar fi bine să nu fie nevoie de astfel de situaţii ca lumea să se adune la o manifestare de valoare", a declarat Costel Busuioc.
Costel a evoluat într-un concert caritabil organizat de Fundaţia Doris din Bistriţa alături de actorul Ion Haiduc de la Teatrul "Nottara", actriţa Maia Morgenstern de la Teatrul Naţional şi Teatrul Evreiesc din Bucureşti, soprana Daniela Vlădescu, Anton Vidaru, directorul general al Teatrului Naţional de Operă şi Balet "Oleg Danovski" din Constanţa şi Cvartetul "Passion".
Biserica Evanghelică Bistriţa, monument din secolul al XIV-lea, a fost
cuprinsă de un incediu în luna iunie care a distrus turnul şi o parte
din acoperiş, pagubele fiind evaluate la peste un milion de euro.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3473 RON 














Feedback

