Consumatorii pot afla drepturile pe care le au în UE pe site-ul www.dolceta.eu
Asociaţia Naţională pentru Protecţia Consumatorilor şi Promovarea Programelor şi Strategiilor din România a realizat un site interactiv de informare a consumatorilor asupra drepturilor pe care le au în Uniunea Europeană - www.dolceta.eu.
"Sub egida campaniei naţionale 'O 9 Atitudine!', ANPCPPS, în colaborare cu universitatea Aurel Vlaicu din Arad, a realizat şi implementat în România proiectul european Dolceta (www.dolceta.eu)", se precizează într-un comunicat de presă.
Este vorba despre un site interactiv de educare, informare şi instruire a consumatorilor în domenii precum drepturile consumatorilor, servicii financiare şi securitatea consumatorilor. În plus, a fost organizat un spaţiu al profesorului, ce are ca scop dezvoltarea competenţelor metodologice în domeniul educaţiei consumatorului.
Dolceta este acronimul pentru "Development of Online Consumer Education Tools for Adults" - Dezvoltarea de Instrumente Online de Educare a Consumatorilor Adulţi. Proiectul este finanţat de Directoratul General pentru Protecţia Consumatorilor (DG SANCO), fiind implementat în toate cele 27 de state membre ale UE.
Consumatorii pot compara produsele şi serviciile de pe piaţă, pentru a decide în privinţa achiziţiilor pe care le fac şi pentru a-şi apara drepturile legitime de care beneficiază, informaţiile legale şi practice fiind adaptate caracteristicilor naţionale ale fiecărei ţări.
ANPCPPS este o organizaţie nonguvernamentală care apără drepturile consumatorilor.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3533 RON 





Elena Udrea apare într-un clip care...
Gropi adânci pe drumurile din România
Țurțuri uriași pe clădiri din Brăila
Automobilul cu soba cu lemne exista si circulă
Jurnal Realitatea Tv Cluj 16.02.2012 ora 20.15
Surprins în timp ce se uita în decolteul...








Feedback

