Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Brădişteanu: Constantin Nicolescu este conştient, dar starea arterelor coronare este gravă

Situaţia preşedintelui Consiliului Judeţean Argeş, Constantin Nicolescu, este stabilă, pacientul fiind conştient, dar starea arterelor coronare este gravă, spune şeful Clinicii de Chirurgie Cardiovasculară a Spitalului de Urgenţă Floreasca, Şerban Brădişteanu. În cursul zilei de astăzi, Nicolescu va supus unor investigaţii suplimentare pentru a vedea care este starea organelor interne sau dacă sunt tulburări de coagulare.

Şerban Brădişteanu: Constantin Nicolescu este în stare stabilă, dar starea arterelor coronare este gravă
Şerban Brădişteanu: Constantin Nicolescu este în stare stabilă, dar starea arterelor coronare este gravă / FOTO: ziarulring.ro

"Am elucidat din problema cardiacă situaţia coronarelor cu stenoze severe. Cert este că starea coronarelor este gravă, cu stenoze de peste 90% pe vasele coronare. Adică arterele care hrănesc inima sunt obstruate în proporţie de 90%, altele au stenoze dinamice, adică muşchiul strânge vasul de sânge şi îl comprimă", a explicat Şerban Brădişteanu.

"Aşteptăm să-l echilibrăm şi examenul neurologic, să ne spună dacă accidentul a fost unul vascular cerebral sau a fost un spasm cerebral", a adăugat medicul.

Totodată, Brădişteanu şi-a exprimat speranţa ca starea de sănătate a pacientului să evolueze spre bine, dar a spus că este posibil să fie nevoie de o intervenţie chirurgicală.

Pacientul a fost stabilizat peste noapte, este conştient dar nu vorbeşte bine, spune medicul, citat de MEDIAFAX.

De altfel, Nicolescu va fi supus unor investigaţii suplimentare, printre care un computer tomograf şi o ecografie, pentru a vedea care este starea organelor interne sau dacă sunt tulburări de coagulare.

În cazul în care rezultatele sunt bune şi nu este niciun risc vital, el ar putea fi operat pe cord deschis la începutul săptămânii viitoare. Dacă rezultatele vor arăta alte probleme urgente, care i-ar pune pacientului viaţa în pericol, acesta va fi operat mai devreme.

Mai mult, în cazul lui Nicolescu este vorba de o boală de metabolism, dar este foarte probabil ca şi stresul să fi declanşat puseul acut.

Întrebat dacă, după stabilizare şi după o eventuală intervenţie chirurgicală, preşedintele CJ Argeş ar putea fi tratat în sistemul penitenciar, Şerban Nicolescu a răspuns afirmativ.

Şi Mircea Beuran, profesor doctor la Spitalul Floreasca, a declarat că, în cazul lui Constantin Nicolescu, nu este exclusă ipoteza unui accident vascular.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro