"Vom ajunge să cerşim!", aceasta este reactia italienilor la planul de austeritate adoptat de Parlamentul de la Roma. Pachetul de măsuri anunţat de guvernul Berlusconi prevede economii de 54 de miliarde de euro în următorii doi ani.
"Este dezgustător. Noi nu mai putem trăi. Pensiile sunt zero. Salariile nu cresc. Ce ar putea fi mai rău? Trebuie să începem să cerşim? Soţul meu mereu mi-a spus că vom sfârşi cu mâna-ntinsă la colţ de stradă", a spus o pensionară.
Ziarele din Peninsulă titrau pe prima pagină: ,,Măsurile de austeritate au devenit lege cu 314 voturi pozitive. Mediul de afaceri şi opoziţia critică puterea.'' ,,Bugetul aprobat. Bătăi în piaţă.''
Furioşi că trebuie să strângă cureaua şi mai tare, mii de italieni s-au confruntat cu forţele de ordine după votul din Parlament. Un parlamentar de dreapta a căzut victimă nemulţumirii tinerilor. El a încercat să stea de vorbă cu protestatarii, dar cineva din mulţime a aruncat cu apă în el.








Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M