Conducerea Senatului a aprobat reluarea anchetei parlamentare în dosarul Hayssam
Chelaru a explicat că a existat o solicitare către Comisiile juridice reunite ale celor două Camere pentru anchetarea cazului şi audieri în cazul lui Omar Hayssam, însă la momentul respectiv se începuse urmărirea penală şi s-a decis să se dea prioritate acesteia.
Potrivit chestorului Senatului, subcomisia va realiza un raport, iar Comisia juridică îl va prezenta Biroului Permanent, urmând a fi luate decizii.
Cazul Hayssam a revenit în atenţie după ce au fost făcute publice stenogramele care redau convorbirile dintre sirian şi procurorul de caz Ciprian Nastasiu, convorbiri din care reiese că Hayssam a părăsit România cu un paşaport românesc.
Vicepreşedintele PNL, Norica Nicolai, sugera că "profesorul" invocat în cazul Hayssam este preşedintele Traian Băsescu, ea precizând că ar putea face o cerere pentru a avea acces la documente suplimentare legate de ancheta respectivă, în condiţiile în care are certificat ORNISS.
PSD, PC şi PRM au cerut recent reluarea anchetei parlamentare în cazul Hayssam.
Sursa: NewsIn
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3533 RON 





Victimele exploziei de la Sighetu Marmaţiei,...
Maramure: Expolozie in club la Sighetu Marmatiei
FUNERALIILE LUI WHITNEY HOUSTON: Acum se...
Reporterii Realităţii: ACTA, între utopie...
Reporterii Realităţii: Biserici de sezon
Reporterii Realităţii: Profesorul de magie








Feedback

