Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Comisia Europeană găzduieşte primul summit la nivel înalt UE-China-SUA referitor la securitatea produselor

Comisia Europeană organizează, la Bruxelles, primul summit tripartit la nivel înalt UE–China–SUA privind securitatea produselor, în cadrul căruia vor fi abordate teme precum aplicarea standardelor în domeniu, intensificarea cooperării şi a schimbului de informaţii privind securitatea alimentară.

Foto: state.gov
Foto: state.gov

În ultimii ani, Sistemul de alertă rapidă pentru produse de consum periculoase al Comisiei Europene (RAPEX) a arătat că aproximativ 50% dintre produsele retrase de pe piaţa statelor membre sunt de origine chineză. Procentul ridicat este o consecinţă a fluxurilor comerciale foarte mari de bunuri de consum care provin din China.

În cadrul summitului vor fi luate în considerare standardele din noua legislaţie SUA în materie de securitate a produselor. Aceasta permite un schimb de informaţii mai deschis privind retragerea produselor şi date despre produsele periculoase. Activităţile fac parte dintr-o serie mai amplă de evenimente care se vor derula în cadrul Săptămânii securităţii produselor, organizată în perioada 17–21 noiembrie.

Printre acestea se numără o întâlnire a organismelor de reglementare ale grupului internaţional pentru securitatea produselor de consum, un simpozion de instruire, un grup de lucru al organismelor de reglementare UE-China privind sistemul de alertă rapidă pentru produsele de consum nesigure, precum şi un seminar comun UE–China privind supravegherea pieţei.

Conform rapoartelor, în luna septembrie, încrederea în  produsele chinezeşti a scăzut pe plan internaţional odată cu descoperirea de lapte şi produse lactate contaminate cu melamină, care au dus la moartea a patru bebeluşi şi spitalizarea a aproape 47.000 de copii.

 

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro