Liderii principalelor grupuri parlamentare de la Bruxelles s-au arătat sceptici, în cursul zilei de joi, în privinţa trecutului lui Vosganian, în calitatea sa de fost preşedinte al Comisiei economice a Senatului, sugerând că Parlamentul European ar putea investiga eventuale "relaţii nepotrivite", transmite BBC.
Liderul liberalilor din Parlamentul European, Graham Watson, a sugerat că Parlamentul European trebuie să fie atent la trecutul celor doi candidaţi, în special în privinţa necunoscutului Vosganian. "Pentru cineva care a funcţionat la nivelul domnului Vosganian, ca şef al Comisiei Economice a Senatului, e de la sine înţeles că a avut contacte cu oameni de afaceri de marcă, aşa cum şi preşedintele şi membrii comisiei pentru afaceri economice a Parlamentului European ar avea astfel de contacte. Nu e nimic rău să ai contacte şi prietenii. Bineînţeles, dacă e vorba de relaţii nepotrivite, atunci va exista dorinţa de a le investiga, dar sunt sigur că domnul Tăriceanu şi domnul Băsescu nu ar fi propus pe cineva care nu îndeplineşte cele mai înalte criterii morale posibile", a spus Watson, citat de BBC în limba română.
"Numirea comisarilor desemnaţi se face de acord comun între statele respective, adică Bulgaria şi România, pe de o parte, şi preşedintele Comisiei Europene pe de alta. Consultările continuă, nu s-au încheiat încă. Aşadar în acest moment preşedintele nu face nici un comentariu privind numele, portofoliile, sau alte chestiuni legate de nominalizare. Preşedintele va da detalii în momentul în care îşi va da consimţământul, şi nu mai devreme, dar cât mai curând posibil", a spus purtătorul de cuvânt al Comisiei Europene, Johannes Leitenberger, potrivit sursei citate.
Potrivit unui comunicat al Comisiei Europene, comisarul român rămâne încă să fie desemnat. "Dacă domnul Barroso nu şi-a dat încă consimţământul până acum, comenta un înalt oficial european, înseamnă că, fie îl mai verifică pe Varujan Vosganian, fie e o problemă", se arată în comunicat.
Pe de altă parte, un diplomat european, citat de BBC, a spus că după experienţa umilitoare din 2004, când socialiştii europeni l-au ameninţat că nu-şi vor da votul echipei sale, Barroso a trebuit să cedeze şi să-şi remanieze semnificativ Comisia. Acum, spune diplomatul european, "Barroso suflă şi în iaurt".
În plus, "el nu datorează nimic României sau Guvernului de la Bucureşti, deci nu are motive să se lupte pentru impunerea domnului Vosganian. Dat faptul că atât domnul Vosganian, cât şi doamna Kuneva fac parte din grupul liberal, domnul Barroso nu poate conta pe o susţinere foarte fermă în Parlamentul European, din partea celui mai mare grup, creştin-democraţii sau a unui grup mai mic, cum ar fi ecologiştii", mai spune înaltul diplomat european citat de BBC.





Comisarul European, văzut din interior
Vineri, 27 Octombrie 2006 09:35
| Vot: |
0
|
| Foto (1) | |
Sursa: NewsIn
Pe aceeasi tema
- Tăriceanu, criticat de liberali
Joi, 26 Octombrie 2006 16:30 - Kuneva primeşte portofoliul de comisar al protecţiei consumatorilor
Joi, 26 Octombrie 2006 17:08 - Varujan Vosganian nu a primit acceptul lui Jose Barroso
Joi, 26 Octombrie 2006 20:00 - Le Monde: Vosganian ar putea primi portofoliul sportului şi culturii
Joi, 26 Octombrie 2006 21:30 - Premierul cere SIE şi CNSAS să verifice informaţiile despre Vosganian
Vineri, 27 Octombrie 2006 07:09 - Propunerea României nu a fost încă acceptată
Vineri, 27 Octombrie 2006 11:14 - Tăriceanu: Am avut de aseară confirmarea SIE că Vosganian nu a fost informator
Vineri, 27 Octombrie 2006 12:37 - Geoană: "Vosganian a pornit cu stângul"
Vineri, 27 Octombrie 2006 13:48 - PD are un candidat pentru funcţia de comisar european
Vineri, 27 Octombrie 2006 13:58 - Comisia a respins mai multe candidaturi de comisari
Vineri, 27 Octombrie 2006 14:07
Comentariile cititorilor
1. francine
Vineri, 27 Octombrie 2006 11:45
| Raspunde la comentariu
2. Laci
Vineri, 27 Octombrie 2006 11:47
Cele mai importante stiri
Realitatea.net
Realitatea.net
Şase morţi în urma unui atac produs din faţa Consulatului american din Istanbul
Astazi, ora 14:01Trei poliţişti şi trei atacatori au murit în urma unui atac armat în faţa Consulatului SUA din Istanbul, conform unui bilanţ dat publicităţii de guvernatorul oraşului. Nicio persoană din interiorul Consulatului nu a fost...
- Gigi Becali a făcut spectacol la nunta lui Chivu - Vezi video
- Linia tramvaiului 41 este blocată în zona Moghioroş
- DNA extinde cercetările faţă de Camelia Voiculescu şi Copos în dosarul Loteria II
- Corlăţean spune că filialele PSD conduse de Dâncu şi Niţă nu trebuiau sancţionate
- Modificările aduse Legii audiovizualului declarate neconstituţionale
- Astăzi sunt aşteptate rezultatele finale de la examenul de bacalaureat - VEZI NOTELE
Cele mai recente stiri
Realitatea.net
Realitatea.net
- Parlamentul austriac s-a pronunţat în unanimitate pentru autodizolvare
- Chelsea: Luis Felipe Scolari a fost prezentat ca noul manager al grupării londoneze
- Naţionala de handbal feminin se antrenează la Cluj
- Croatul Ivica Rimanici este noul antrenor al Oltchimului
- Taher susţine că Dani Coman a cerut un salariu anual de 500.000 de euro
- Avertizări suplimentare în ceea ce priveşte utilizarea medicamentului Champix
Trimite-ne mesaje
![]() |
După recenta majorare a preţului la carburanţi şi la energie electrică, urmează un nou val de scumpiri. Cum comentaţi? |
![]() |
Cum vezi tu Realitatea? |
![]() |
Ai fost martorul unui eveniment ieşit din comun? |

Variabil
| mai multe
| Romania | 10.07 | 11.07 |
| Timişoara | 27 °C | 30 °C |
| Arad | 26 °C | 22 °C |
| Bacău | 25 °C | 25 °C |
| Braşov | 24 °C | 22 °C |
| Cluj Napoca | 23 °C | 27 °C |
| Constanţa | 27 °C | 24 °C |
| Europa | 10.07 | |
| Atena | 38 °C | |
| Berlin | 20 °C | |
| Helsinki | 18 °C | |
| Londra | 16 °C | |
| Madrid | 33 °C | |
| Moscova | 23 °C | |
| Oslo | 24 °C | |
| Paris | 23 °C | |
| Roma | 28 °C | |
Curs valutar
| 1 EUR | 3,5434 RON |
| 1 USD | 2,2585 RON |
| 1 GBP | 4,4512 RON |
| 1 CHF | 2,1849 RON |
| 100 HUF | 1,5423 RON |
| 100 JPY | 2,1 RON |
| 1 BGN | 1,8117 RON |
Mobinews.ro
- Pachet I: 3 Ştiri/zi+ 2 emisiuni+ 2 breaking news
- Pachet II: 5 Ştiri/zi+ 2 emisiuni+ 2 breaking news
Arhiva articole

Home |
Politică |
Actualitate |
Economie |
Sport |
IT & Ştiinţă |
Externe |
Divertisment |
Revista presei |
Vremea |
Multimedia








