Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Comandantul rebelilor anti Gaddafi recunoaşte: "Avem luptători Al Qaeda"

Declaraţia vine după ce preşedintele statului vecin Libiei, Chad, a făcut dezvăluirea că luptătorii Al Qaeda din rândurile rebelilor libieni au furat de la aceştia arme sofisticate pe care le-au scos din ţară şi le-au dus în adăposturile lor.

Comandantul rebelilor libieni, al Hasidi, recunoaste si ca a luptat in Afganista impotriva
Comandantul rebelilor libieni, al Hasidi, recunoaste si ca a luptat in Afganista impotriva / FOTO: telegraph.co.ok

Liderul rebelilor libieni, Abdel-Hakim al-Hasidi, a recunoscut pentru publicaţia italiană "Il Sole 24 Ore" că are luptători Al Qaeda, care au fost în prima linie împotriva forţelor aliate atât în Irak, cât şi în Afganistan. De altfel şi el a luptat "împotriva invaziei" acestora în Afganistan, înainte de a fi capturat în 2002, în Peshawar, în Pakistan. A fost ulterior dat pe mâna americanilor şi închis în Libia până în 2008. Surse guvernamentale britanice şi americane, citate de telegraph.co.uk, afirmă că al-Hasidi a fost membru al "Lybian Islamic Fighting Group", care a ucis sute de militari libieni în atacuri de gherilă date în 1995 şi 1996 în jurul oraşelor Benghazi şi Derna.   

Despre luptătorii Al Qaeda pe care îi are în rândurile trupelor sale care luptă împotriva lui Gaddafi, liderul rebelilor libieni spune că sunt  nişte "buni musulmani şi luptă împotriva invadatorului". Declaraţia sa vine după ce şeful statului Chad, Deby Itno, a afirmat că luptătorii Al Qaeda au furat ca-n codru de la aliaţii lor, rebelii libieni, arme sofisticate, inclusiv rachete, pe care le-au scos din ţară şi le-au pus la păstrare pentru operaţiuni viitoare în adăposturile lor.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro