Inculpatul va putea să negocieze cu procurorul o pedeapsă mai mică. Este doar una dintre schimbările, aprobate, miercuri, de Guvern. Negocierea între cele două părţi, inculpat - procuror, se va numi "acord de recunoaştere a vinovăţiei" şi se va aplica doar în cazul infracţiunilor mai puţin importante, dar nu şi în cazul crimelor sau al altor fapte grave.
Ca noutate absolută pentru legislaţia din România va fi introdus arestul la domiciliu, după modelul italian. În acest fel, autorităţile urmăresc lărgirea posibilităţilor de aplicare a măsurilor preventive.
O altă schimbare va fi introducerea aşa numitului "judecător de libertăţi". Acesta se va ocupa doar de cauzele care aduc restricţii inculpaţilor, şi anume va emite mandatele de arestare preventivă, va aproba percheziţii şi va autoriza interceptările telefonice.
În viitoarea procedură aprobată de Guvern se va stabili ca aproape toate infracţiunile să se judece, în primă instanţă, la tribunal. Excepţie vor face faptele penale trimise special către alte instanţe şi cauzele minore, care vor ajunge la judecători.
Schimbări au fost aduse şi la căile de atac. Astfel, vor putea fi administrate probe noi numai în apel. Recursul va deveni cale extraordinară de atac şi va fi utilizat doar în cazuri excepţionale.
Codul de Procedură Penală: Inculpatul îşi va putea negocia pedeapsa cu procurorul
PUBLICAT
Joi, 26 Iulie 2007 08:14
ACTUALIZAT
Joi, 26 Iulie 2007 08:14
SURSA
Realitatea TV








Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M