Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Coasta de Fildeş, în pragul unui război civil

Principala autostradă ivoriană care face legătura cu cartierul Abobo a fost ocupată de demonstranţi care au protestat împotriva violenţei poliţiei din zona în care locuiesc.

Lupte de stradă în Coasta de Fildeş
Lupte de stradă în Coasta de Fildeş / FOTO: homepuzz.com

Sute de susţinători ai lui Alassane Ouattara au ieşit miercuri în stradă în capitala Coasta de Fildeş, după ce marţi cel puţin patru persoane au fost ucise de forţele de securitate loiale preşedintelui la final de mandat, relatează AP. Noile confruntări s-au soldat cu moartea a cinci poliţişti şi a unui civil, anunţă Agerpres.

Principala autostradă ivoriană care face legătura cu cartierul Abobo a fost ocupată de demonstranţi care au protestat împotriva violenţei poliţiei din zona în care locuiesc. Numeroase maşini au fost incendiate şi unele clădiri au fost vandalizate. De asemenea, accesul la gara din Abobo a fost blocat cu baricade din mese de lemn.

Conform martorilor, o patrulă a forţelor de ordine a tras în aer pentru a-i dispersa pe manifestanţi iar ulterior s-a retras.

Cinci poliţişti au fost ucişi în noaptea de marţi spre miercuri, după ce au fost atacaţi cu lansatoare de rachete RPG 7, în cartierul Abobo, a declarat o sursă poliţienească, fără a preciza originea tirurilor. În aceeaşi zonă a fost descoperit pe acoperişul unei case şi trupul neînsufleţit al unui agent de pază, care s-a refugiat acolo după ce a auzit tiruri de armă.

Practic, în cursul nopţii de marţi spre miercuri s-au auzit tiruri 'violente' între miezul nopţii şi ora 02.00, potrivit martorilor. Focuri de armă sporadice au fost auzite şi în cursul dimineţii.  'Copiii au plâns toată noaptea, nu s-a putut dormi, ne-a fost frică', a declarat un locuitor pentru AFP.

Violenţele ilustrează persistenţa crizei în care a fost aruncată Coasta de Fildeş după alegerile prezidenţiale de la 28 noiembrie, în urma cărora atât preşedintele la final de mandat Laurent Gbagbo, cât şi rivalul său Alassane Ouattara au revendicat victoria.

Ele se produc în contextul în care o nouă misiune de mediere africană este aşteptată până la sfârşitul săptămânii la Abidjan pentru a se încerca soluţionarea crizei, efectuată de premierul kenyan Raila Odinga, după o tentativă eşuată a fostului preşedinte nigerian Olusegun Obasanjo în week-end-ul trecut.

Criza postelectorală s-a soldat cu circa 200 de morţi de la jumătatea lunii decembrie, potrivit ONU

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro