Zeci de câini împuşcaţi în plină stradă de către vânători angajaţi, spun sătenii din comuna clujeană Copăceni că a fost soluţia găsită de primar, pentru a preveni răspândirea virusului rabiei, după ce boala a fost depistată la două vulpi.

Asociaţiile de protecţie a animalelor consideră că acţiunea a fost ilegală, ineficientă şi periculoasă pentru populaţie. "La Copăceni a avut loc un masacru, o echipă de vânători angajaţi de primar a împuşcat în plină zi, în localitate zeci de câini", a spus Radu Ţărmure, vicepreşedinte al Federaţiei Române de Protecţie şi Control a Animalelor.

Primarul comunei nu a putut fi contactat. Federaţia Română pentru Protecţia şi Controlul animalelor a început o anchetă în acest caz şi a sesizat poliţia în legătură cu împuşcarea câinilor.