Foto: www.newsfromrussia.com
UEFA va deschide astăzi o anchetă în urma incidentelor petrecute spre finalul meciului de miercuri seară, în care Celtic a câştigat cu 2-1 partida cu Milan, după ce un fan al echipei gazdă a intrat pe teren şi l-a lovit pe portarul Dida.

Jucătorii lui Celtic şi cei 58.000 de fani din tribună sărbătoreau golul victoriei marcat de Scott McDonald, iar înainte de finalul meciului, un fan a intrat din tribune pe teren. A gesticulat în faţa portarului Dida, apoi se pare că l-a lovit cu palma pe portarul lui AC Milan.(VIDEO) Delegatul UEFA la meciul din Liga Campionilor, Andreas Akkelides, a confirmat că incidentul a fost trecut în raport şi că Celtic riscă o sancţiune.

Portarul brazilian a fost atins uşor şi, iniţial, a vrut să-l urmărească pe suporterul care a intrat pe teren, dar apoi a căzut pe gazon şi s-a ţinut de faţă. El a ieşit pe targă şi a fost înlocuit de rezerva Zeljko Kalac. În cazul în care comisia UEFA va decide că portarul a simulat, riscă şi el o suspendare. Oficialii lui AC Milan, printre care şi managerul genaral Umberto Gandini, au confirmat oficialilor de la Celtic că nu vor depune un memoriu la forul european. "Nu are nicio legătură cu rezultatul final înregistrat", a declarat Carlo Ancelotti.

Agresorul portarului milanist a fost identificat astăzi de către poliţia scoţiană. Este un suporter al lui Celtic, în vârstă de 27 de ani, dar numele său nu a fost dat publicităţii, iar în prezent el este reţinut de poliţia din Glasgow.

Prima măsură împotriva suporterului a fost luată chiar de către clubul scoţian. Fanul lui Celtic nu va mai avea voie să intre pe stadionul echipei scoţiene, a anunţat, astăzi, clubul din Glasgow.