Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

CLĂDIRI DE ŞCOLI REVENDICATE

Bistriţa: nouă unităţi şcolare au statut incert

Cinci cămine pentru copii, o grădiniţă şi trei licee din Bistriţa funcţionează în clădiri revendicate în baza Legii 10/2001, iar statutul lor este incert, întrucât nu există încă bază legală pentru ca municipalitatea să negocieze preţul chiriilor, transmite corespondentul NewsIn.

Potrivit legii, proprietarii sunt obligaţi să nu schimbe destinaţia clădirii timp de cinci ani. Viceprimarul Bistriţei, Ioan Turc (PNL), a declarat, vineri, într-o conferinţă de presă, că, în opinia sa, proprietarii acestor clădiri vor avea înţelegerea să nu aibă pretenţii exagerate de la primărie în privinţa cuantumului chiriilor.

„Am încercat şi anul acesta să aducem şcolile la un stadiu normal în care să-şi primească elevii. S-au făcut reparaţii, igienizări, s-au înlocuit izolaţiile şi multe altele. Din păcate, la şcoli cum ar fi Colegiul Naţional „Liviu Rebreanu”, cea mai importantă unitate de învăţământ din judeţ, nu am putut aloca bani pentru reparaţii capitale, deşi ar fi fost nevoie. Clădirea este revendicată şi are un statut juridic incert. Proprietar este Biserica Evanghelică cu care nu am ajuns încă la un acord privind modul în care vor fi utilizate aceste spaţii. Nu văd însă la ce ar putea folosi dânşii o clădire de tipul acesta. Probabil că va trebui să o răscumpărăm fiindcă este importantă pentru oraş şi reprezintă un brand”, a declarat Turc.

În afară de Colegiul Naţional „Liviu Rebreanu”, mai este revendicat Liceul Agricol şi cel de Muzică. În total, municipalitatea a înregistrat peste 700 de cereri de revendicare a aunor imobile. Printre care şi clădirea cu numărul 16 de pe strada Gheorghe Şincai în care îşi au sediul mai multe formaţiuni politice.

Consiliul Local Bistriţa a cheltuit până acum 1,8 milioane de lei pentru lucrări de reparaţii la şcolile din municipiu, însă după rectificarea bugetară aşteptată pentru săptămâna viitoare, suma care va fi investită va ajunge la 3,5 milioane de lei, cu aproximativ 300.000 de lei mai mare faţă de anul trecut
Acelaşi subiect pe REALITATEA.NET
print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro