Cisco Systems nu a pierdut niciun pic de timp şi a anunţat că a dat în judecată compania Apple pentru "încălcarea şi copierea în mod deliberat" a numelui iPhone, pe care îl poartă noul smartphone prezentat la Macworld Expo.

Toată lumea era în aşteptarea reacţiei Cisco, după prezentarea de către Apple a noului telefon iPhone. Este un lucru cunoscut faptul că Cisco şi-a asigurat marca în anul 2000, când a achiziţionat compania Infogear, producătorul original al produselor iPhone. Conform Cisco, marca iPhone a Infogear datează din 1996, iar divizia Linksys a Cisco a lansat o nouă gamă de telefoane iPhone în 2006.

Conform avocaţilor Cisco, Apple ştia de această situaţie şi a purtat negocieri cu Cisco pentru nume, înainte da a anunţa lansarea telefonului.

"Cisco a purtat negocieri cu Apple în bună credinţă, după ce Apple a solicitat în mod repetat permisiunea de utiliza denumirea iPhone deţinută de Cisco", a declarat Mark Chandler, consilier general la Cisco. "Fără niciun dubiu, noul telefon al Apple este foarte interesant, dar nu ar trebui să ne utilizeze marca fără permisiune".

În urma numeroaselor sale procese, Apple cunoaşte bine jocul disputelor legate de mărcile comerciale. Recent, compania a început să dea în judecată companiile care utilizează termenul "pod" în denumirea lor ori pentru a-şi descrie serviciile.

În ceea ce priveşte Cisco, însă, Apple s-ar putea să găsească cel mai de temut adversar de până în prezent. Cisco a lansat produse iPhone înaintea Apple, iar compania are suficienţi avocaţi pentru a dovedi acest lucru.


"iPhone-ul de azi nu este iPhone-ul de mâine", a declarat Chandler. "Potenţialul de convergenţă al telefonului convenţional de acasă, telefonului mobil, de la serviciu şi al PC-ului sunt nelimitate, acesta fiind şi motivul pentru care este atât de important pentru noi să ne protejăm marca".