EXTERN »
Circa o mie de sârbi bosniaci protestează în Banja Luka faţă de independenţa Kosovo
Protestatarii scandează "Kosovo este inima Serbiei" şi agită steagurile sârbe, precum şi portrete ale preşedintelui rus Vladimir Putin, care respinge independenţa Kosovo.
La Belgrad, sute de mii de oameni se vor strânge pentru o manifestaţie impresionantă împotriva independenţei, sub sloganul "Kosovo este Serbia".
În Banja Luka, manifestanţii au ars steagurile Statelor Unite, UE şi Germaniei, în semn de nemulţumire faţă de recunoaşterea independenţei Kosovo de către aceste state.
"Mă aflu aici pentru că sunt sârb şi vreau să-mi arăt solidaritatea cu fraţii şi surorile mele din Kosovo", a spus un tânăr de 17 ani. "Protestăm faţă de independenţa Kosovo, nu o vom accepta niciodată", intervine o prietenă.
Politicienii sârbi bosniaci au păreri împărţite pe tema independenţei Kosovo, naţionaliştii cerând o rupere de Bosnia după modelul kosovar, în timp ce moderaţii la putere spun că nu poate fi vorba despre un precedent de urmat.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3533 RON 





Un bebeluş în cărucior a căzut în mare
Europa nu scapă de ninsori
Europa, sub pod portocaliu şi roşu:...
Ungurii se încălzesc cu bani: Banca Centrală...
Accident spectaculos în Chile: un tren a...
Trupa punk de fete care îl critică pe Putin









Feedback

