Cei care se aflau, vineri dimineaţă, pe strada Emile Zola, din Capitală, au avut parte de o scenă memorabilă: de balconul clădirii în care-şi exercită activitatea Partidul România Mare stăteau agăţate două manechine, reprezentându-i pe Traian Băsescu şi pe Elena Udrea, cu laţul de gât. Jos Băsescu se vedea deasupra lor. Iar lângă, o pancartă striga, cu litere de-o şchioapă, Tovarăşe Ceauşescu, fă-i chemare lui Băsescu!.
În jurul orei 10:30, după ce în faţa sediului PRM s-a strâns un număr considerabil de "simpatizanţi", preşedintele peremist, Corneliu Vadim Tudor, a început să-şi verse veninul. "Va trebui să avem o discuţie despre caracatiţa din justiţia română. Dacă unui partid de patru ori parlamentar ca PRM, şi acum europarlamenar, i se fac asemenea măgării, vă daţi seama că ăştia omoară oamenii cu zile şi au şi omorât. Dar poate aşa a vrut Dumnezeu să se întâmple, să se izbească mafia acestui bişniţar din port", a strigat tribunul.
Astfel a înţeles să protesteze preşedintele PRM, Corneliu Vadim Tudor, faţă de decizia judecătorilor de a dispune la executarea silită a clădirii în care activau peremiştii. Mai mult, tribunul ar fi făcut şi un apel la Poliţie şi la Jandarmerie să nu intervină, hotărât să nu cedeze.
Săptămâna trecută, PRM a primit ordin de evacuare din sediu. Ba mai mult, Corneliu Vadim Tudor riscă să rămână şi fără cabinetul de euorparlamentar, care se află în aceeaşi clădire. La începutul lunii martie, Regia Protocolului de Stat a notificat PRM că sediul formaţiunii urmează să fie retrocedat proprietarului, fiul arhitectului Gheorghe Caranfil. Atribuirea unui nou sediu va fi luată în considerare numai după ce PRM îşi va achita debitele, preciza, atunci, RAPPS.








Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M