EXTERN »
Ciocniri soldate cu răniţi între poliţie şi rezerviştii sârbi care se îndreptau spre Kosovo
21 dec 2008, 16:30 |
Actualizat Luni, 22 Decembrie 2008 07:33
Nouă persoane au fost rănite duminică, în cursul unei manifestaţii a rezerviştilor din armata sârbă, care au cerut venituri suplimentare pentru că au participat la conflictul din Kosovo. Anunţul a fost făcut de poliţia sârbă.
Şase poliţişti şi trei manifestanţi au fost răniţi în ciocnirile de la Kursumlija, din sudul ţării, a anunţat poliţia, citată de agenţia Beta.
Aproape 1.000 de rezervişti din toată Serbia s-au reunit la Kursumlija şi s-au îndreptat spre frontiera dintre Kosovo şi Serbia. Ei au atacat 300 de poliţişti care au blocat un pod de pe drumul spre punctul de frontieră Merdare.
Poliţia a anunţat că patru manifestanţi au fost arestaţi în urma incidentului.
Ministrul sârb al apărării, Dragan Sutanovaci, a declarat că "Serbia nu este de acord cu formarea aşa-numitei forţe de securitate kosovare şi nu are niciun fel de înţelegere a acestei acţiuni".
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3533 RON 





Un bebeluş în cărucior a căzut în mare
Europa nu scapă de ninsori
Europa, sub pod portocaliu şi roşu:...
Ungurii se încălzesc cu bani: Banca Centrală...
Accident spectaculos în Chile: un tren a...
Trupa punk de fete care îl critică pe Putin









Feedback

