Serviciile meteorologice australiene au anunţat ieri că un ciclon de gradul 2 va atinge în următoarele zile nord-estul Australiei, deja afectat de trecerea ciclonului Larry.

În prezent deasupra Mării de Corali, ciclonul Wati se îndreaptă spre costa de nord-est a Australiei, pe care ar putea s-o lovească în cursul săptămânii, a afirmat Jeff Callaghan, de la Centrul de alertă privind ciclonii tropicali.

Ciclonul ar urma să atingă zone situate la câteva sute de kilometri sud de regiunea afectată deja de ciclonul Larry şi vântul va avea o intensitate de până la 290 de kilometri pe oră.

Premierul australian John Howard a declarat că Guvernul de la Canberra va ajuta la reconstrucţia zonelor afectate de ciclonul Larry.