Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

CIA a vrut să fabrice un film cu Saddam Hussein în postură de homosexual

Foşti oficiali au spus că înregistrarea falsă cu Saddam Hussein făcând sex cu un adolescent ar fi fost realizată folosindu-se actori. "Ar fi părut că imaginile fuseseră surprinse cu o cameră ascunsă", a spus un fost agent CIA.

CIA a vrut să facă un film cu Saddam Hussein făcând sex cu un adolescent
CIA a vrut să facă un film cu Saddam Hussein făcând sex cu un adolescent / FOTO: piuravirtual.com

CIA pusese la punct un plan, înainte de invadarea Irakului în 2003, care presupunea difuzarea în Irak a unei înregistrări video false, în care Saddam Hussein apărea făcând sex cu un adolescent.

Potrivit Washington Post, agenţia îl avea în vizor şi pe Osama ben Laden, intenţionând să facă un film în care liderul Al-Qaeda ar fi apărut stând lângă un foc de tabără alături de acoliţi, bând alcool şi discutând despre cum au cucerit diverşi adolescenţi.

Înregistrările nu au mai fost realizate, din cauza neînţelegerilor pe marginea proiectelor şi din cauza reducerilor de buget.

Foşti oficiali au spus că înregistrarea falsă cu Saddam Hussein făcând sex cu un adolescent ar fi fost realizată folosindu-se actori. "Ar fi părut că imaginile fuseseră surprinse cu o cameră ascunsă", a spus un fost agent CIA.

Printre alte idei figura un plan de a întrerupe emisia televiziunii irakiene cu un buletin de ştiri fals în care "Saddam" - jucat de un actor - îşi anunţa demisia. Falsul dictator urma să spună că lasă conducerea ţării fiului său Udai, urât de popor.

James Pavitt, pe atunci şeful diviziei de operaţiuni a CIA, şi adjunctul său, Hugh Turner, nu au fost de acord cu aceste planuri.

Saddam a fost capturat la sfârşitul lui 2003 şi spânzurat în decembrie 2006. Fiii săi, Udai şi Qusai, au fost ucişi într-un raid în iulie 2003.

Foştii oficiali din serviciile de informaţii au spus că respectivele idei erau "absolut ridicole". "Veneau din partea unor persoane care îşi construiseră cariera în America Latină sau estul Asiei şi care nu înţelegeau nuanţele culturale din regiune", a explicat un fost agent.

Un alt fost oficial al CIA, care cunoaşte extrem de bine regiunea, a declarat: "Hârjoneala lui Saddam cu nişte băieţi nu ar fi avut nicio rezonanţă în Orientul Mijlociu - nimănui nu-i pasă. A pune la punct o astfel de campanie ar fi demonstrat o totală lipsă de cunoaştere a ţintei".

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro