Finală fără istoric la Campionatul Mondial al cluburilor. Reprezentanta Europei, Inter Milano, a trecut cu scor de neprezentare, 3-0, de surpriza Mazembe. Echipa lui Cristi Chivu, titular în acest meci, şi-a trecut astfel în palmares cel de-al cincilea trofeu al anului, după titlul în Serie A, Cupa Italiei, Supercupa Italiei şi, cel mai important, Liga Campionilor.
Scorul finalei de la Abu Dhabi a fost deschis de Pandev în minutul 13 şi majorat cinci minute mai târziu de Samuel Eto'o, care a găsit un mod original de a se bucura, agitând două sacoşe uitate pe marginea gazonului. Pentru camerunez a fost cea de-a şaptea competiţie în care a maract în acest an.
Scorul final a fost stabilit de Biabiani cu cinci minute înainte de fluierul final. Brazilienii de la Internacional Porto Alegre au trebuit să se mulţumească doar cu medaliile de bronz după ce i-au învins cu 4-2 pe sud-coreenii de la Seongnam în finala mică.
Chivu a câştigat Mondialul cluburilor. Eto'o s-a bucurat cu sacoşa VIDEO
PUBLICAT
Sâmbătă, 18 Decembrie 2010 19:46
ACTUALIZAT
Sâmbătă, 18 Decembrie 2010 19:46
SURSA
REALITATEA.NET
Cristi Chivu şi-a mai trecut în palmares un trofeu - Campionatul Mondial al Cluburilor. Echipa românului, Inter Milano, a câştigat fără probleme competiţia găzduită anul acesta de Abu Dhabi, după 3-0 în finala cu congolezii de la Mazembe.








Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M