Cei trei taikonauţi au fost selectaţi din rândurile piloţilor de elită ai aviaţiei militare chineze. Capsula va fi plasată pe orbită, la o altitudine de 373 de kilometri şi va ajunge în spaţiu sâmbătă sau duminică. Misiunea este prevăzută să dureze aproximativ trei zile, iar prima ieşire în spaţiu a avut loc vineri, în jurul orei 11.00, ora României.

China a trimis primul său echipaj uman în spaţiu în 2003, fiind a treia ţară care reuşeşte acest lucru după Statele Unite şi Rusia. Doi ani mai târziu alţi doi astronauţi chinezi erau trimişi pe orbită într-o misiune de cinci zile, iar anul trecut, China a demarat primul său program de explorare a Lunii.

Se pare însă că parte din programul spaţial al Chinei a devenit realitate graţie unui fizician de origine chineză din Statele Unite, arestat miercuri de FBI pentru că ar fi furnizat date secrete de la NASA guvernului chinez.