Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Cezar Preda: Cei care vorbesc despre Vîntu nu au bunul simţ să lase instituţiile să-şi facă treaba

Vicepreşedintele PDL Cezar Preda le-a recomandat celor care comentează reţinerea omului de afaceri Sorin Ovidiu Vîntu "să lase instituţiile statului să-şi facă treaba" şi a adăugat că "Vîntu şi Diaconescu nu sunt mai egali în faţa legii decât oricare alt cetăţean al României".

Cezar Preda: Să lăsăm instanţa să-şi spună cuvântul
Cezar Preda: Să lăsăm instanţa să-şi spună cuvântul / FOTO: REALITATEA.NET

"Le-aş recomanda celor care s-au înfipt în microfoane să comenteze o reţinere că nu au nici suport juridic şi, până la urmă, nici logica elementară, de bun simţ, în a lăsa instituţiile statului să-şi facă treaba. O fi dl. Vîntu un mare om, care a plătit foarte mulţi oameni care-i sar acum în apărare, dar e un cetăţean al României, ca noi toţi, şi dacă avem încredere în instituţiile statului, le lăsăm să lucreze. Eu nu cred că un tribunal, o instanţă superioară, prelungeşte un mandat de 24 de ore la 29 de zile pentru că aşa vrea cineva. (...) Nu-i mai egal în faţa legii Vîntu şi Diaconescu decât orice cetăţean", a declarat Cezar Preda, într-o conferinţă de presă, notează NewsIn.

El a apreciat că politicienii şi reprezentanţii societăţii civile care pun problema în acest fel "nu au justiţie, nu au absolut nicio încredere în inamovibilitatea judecătorilor şi cred că aceştia acţionează la comandă politică". "Resping asemenea lucruri, nu mă pronunţ, mi-aş dori din tot sufletul ca oamenii să fie nevinovaţi, dar să lăsăm instanţa să-şi spună cuvântul", a adăugat democrat-liberalul.

"Acum, când patronul unui post este arestat, faceţi legătura între patron şi televiziune. Până acum, când noi făceam legătura între patron şi televiziune, spuneaţi că n-au nicio legatură, că jurnaliştii sunt oameni independenţi, că fac programe şi emisiuni proprii, că patronul nu intervine, cum s-a schimbat această optică?", a mai spus liderul PDL.

Sorin Ovidiu Vîntu, Octavian Ţurcan, dar şi Alexandru Stoian au fost arestaţi preventiv, joi noaptea, pentru 29 de zile, prin decizia Tribunalului Bucureşti, care însă nu este definitivă şi poate fi atacată cu recurs.
Potrivit procurorilor, din probele administrate în cursul urmăririi penale a rezultat că Sorin Ovidiu Vîntu i-ar fi trimis sume de bani lui Nicolae Popa, "pentru ca acesta să se sustragă de la executarea pedepsei de 15 ani închisoare, aplicată prin sentinţa penală nr. 423/20.03.2007 a Tribunalului Bucureşti, pronunţată în dosarul nr. 24.632/3/2006, rămasă definitivă prin decizia penală nr. 2098/2009 a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, dosar în care la data de 23.07.2009 a fost emis mandat european de arestare".

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro