Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Cele mai frecvente greşeli în interviul de angajare

Impresia pe care o produci în cadrul interviului de angajare este esenţială pentru obţinerea jobului. Vezi care sunt cele mai frecvente greşeli pe care le-au întâlnit specialiştii în recrutare.

Angajatorii nu-i privesc cu ochi buni pe cei care şi-au pierdut serviciul şi preferă să angajeze oameni cu un CV curat
Angajatorii nu-i privesc cu ochi buni pe cei care şi-au pierdut serviciul şi preferă să angajeze oameni cu un CV curat / FOTO: GrupRC

1. Primul lucru pe care trebuie să-l eviţi este să întârzii la interviu! Este o regulă elementară, dar foarte greu de respectat. Degeaba încerci să explici cum a fost cu traficul îngrozitor, prima impresie este deja formată şi nu va fi una pozitivă. Trebuie să localizezi foarte clar sediul companiei din prealabil, ca să nu bâjbăi prin zonă. Este recomandat să ajungi cu 15- 20 de minute mai devreme, mai bine te plimbi puţin înainte de interviu.

2. La fel de grav din perspectiva angajatorului este să vii îmbrăcat neadecvat. Potrivit unui sondaj realizat printre recrutori, 51% au declarat că eroarea cea mai frecventă pe care au întâlnit-o la candidaţi a fost modul în care erau îmbrăcaţi. Alegerea vestimentaţiei depinde foarte mult de tipul de poziţie pentru care aplici (una e să aplici ca director de vânzări, altceva e să te angajezi ca programator), dar nu trebuie să fii nici excesiv de elegant, nici prea sport.

3. O altă eroare frecventă este să vii total nepregătit la interviu. Dacă eşti cu mintea în altă parte sau dai senzaţia că nu ştii ce vrei de la interviul respectiv, poţi să consideri că ai pierdut timpul degeaba pe drum. Trebuie să te documentezi înainte de întâlnire - pe de o parte, cu privire la companie, pe de altă parte, cu privire la întrebări de genul "Care sunt punctele tale forte?", "Dar punctele slabe?" sau "Unde te vezi peste 5 ani?"

4. Un alt lucru care îi impresionează negativ pe recrutori este să vorbeşti prea mult în timpul interviului. Este una dintre cele mai frecvente erori, depunctată drastic de cei care fac recrutarea. Specialistul HR preferă să vorbeşti puţin şi la obiect. Dacă vrei să-l impresionezi prin dicţie sau să te dai interesant, nu e momentul.

5. Mare atenţie la o altă greşeală frecventă din timpul interviului: să-i vorbeşti de rău pe foştii tăi şefi. Dacă începi să critici excesiv fostul angajator, vei trezi suspiciune de partea cealaltă. Recrutorii vor privi cu rezerve criticile tale, ei tind mai degrabă să fie de partea angajatorului decât de partea angajatului.

6. O altă atitudine pe care angajatorii nu o apreciază: să nu pui întrebări în timpul interviului. De obicei recrutorii te întreabă dacă ai nelămuriri sau vrei să-i întrebi ceva - dacă tu spui "nu", nu vor înţelege de-aici că tu eşti extrem de inteligent şi ai înţeles totul din start, ci mai degrabă că-ţi lipseşte spiritul critic. Mai bine te pregăteşti în prealabil cu 2-3 întrebări, în cazul în care nu-ţi vine nicio idee în timpul dialogului.

7. Mai sunt multe alte erori pe care candidaţii, în special tinerii, le fac în timpul interviului de angajare, dar mai e de menţionat următoarea greşeală: să întrebi prea repede de salariu. Vei transmite un mesaj nepotrivit celor cu care urmează să lucrezi dacă prima ta grijă sunt banii pe care îi primeşti, înainte de a-i convinge că te potriveşti pentru jobul respectiv. Sigur că te interesează salariul, dar lasă-l pe recrutor să aducă vorba desre asta.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro