Oficiul Participaţiilor Statului şi Privatizării în Industrie i-a acţionat în judecată pe George Becali şi Asociaţia Salariaţilor (PAS) şi a cerut anularea contractului de vânzare-cumpărare a Uzinei Mecanice Drăgăşani, prin care aceştia au devenit, în 2004, proprietarii fabricii de armament, plătind în schimb suma de 139 de miliarde de lei vechi.
Reprezentanţii OPSPI vor să le ia fabrica de la Drăgăşani, care produce cartuşe de mitarlieră, celor doi asociaţi - Becali şi PAS Drăgăşani - pentru că nu şi-au respectat toate obligaţiile asumate, respectiv nu au făcut investiţii de trei milioane de euro, aşa cum au promis în contractul de privatizare.
De cealaltă parte, avocatul lui George Becali, Cătălin Ciubotă, a susţinut mereu în faţa instanţei că finanţatorul din Pipera ar fi trebuit scutit de datoriile acumulate până la privatizare, deoarece uzina de aramament de la Drăgăşani "avea datorii istorice de 22 de miliarde, datorii de care trebuia să fim scutiţi".
Datoriile uzinei, a mai spus avocatul lui Becali, nu ar fi fost o problemă pentru acesta, însă din cauza sechestrelor instituite pe conturile fabricii, George Becali nu putea face nicio investiţie. Cu toate acestea, finanţatorul echipei Steaua ar fi băgat aproximativ 33 de miliarde de lei în fabrica de armament de la Drăgăşani.
Gigi Becali a făcut o întâmpinare, în urma căreia s-a deschis un nou proces, prin care Gigi Becali a cerut ca statul român să-l despăgubească. Avocatul lui Becali, Cătălin Ciubota, a declarat, pentru agenţia NewsIn, că aceste pretenţii sunt daune pe care Gigi Becali le cere pentru imposibilitatea de a dezvolta o afacere.












Aboneaza-te la tag-urile:


Feed

