Cele două bătrâne din judeţul Vaslui, arestate în urmă cu doi ani pentru neplata unor amenzi penale şi graţiate de preşedintele Traian Băsescu, se luptă şi în ziua de azi pentru pământ. Bătrânele vor cu orice preţ palma de teren pentru care au stat în închisoare cinci zile. Mai mult, ele susţin că Traian Băsescu ar trebui să le dea pământul.

Ecaterina Botezatu spune: "Băsescu, aşa cum ne-a eliberat, să ne dea şi pământul. N-am fost vinovată cu nimic. Nu e mult, dar să ni-l deie. Şi pentru bucăţica aia am stat în închisoare!"

Judecătoria Huşi le-a condamnat pe cele două bătrâne, mamă şi fiică, de 88 şi 68 de ani, la o lună de închisoare, pentru că au ocupat abuziv terenul. Femeile nu se lasă nici acum. Vor neapărat bucăţica de pământ de mai puţin de 1 ha.

În fiecare săptămână, femeile merg la primar să-şi ceară pământul. Edilul spune, însă, că pământul nu li se cuvine. Mai mult, de la eliberarea femeilor a fost asaltat de zeci de localnici care vor să fie şi ei împroprietăriţi. Primarul Vasile Puiu consideră: "Prin graţierea făcută, preşedintele n-a făcut decât să creeze un precedent, iar celor două bătrâne să li se urce la cap că sunt în vârstă şi că nu are nimeni ce le face".