Faimosul sfânt al Italiei, Părintele Pio, şi-a falsificat stigmatele de pe mâini care aduceau aminte de rănile lui Iisus, susţine o carte a unui istoric din Peninsulă, citată de Daily Mail.
Biserica a fost convinsă că rănile de pe mâinile Părintelui Pio, care au sângerat timp de 50 de ani, erau autentice. La fel au crezut şi milioanele de adepţi ale fostului călugăr capucin, adepţi care mai credeau că Pio are puteri tămăduitoare şi abilitatea de a fi în două locuri în acelaşi timp.
Părintele Pio, pe numele real Francisco Forgione, a murit în 1968 şi a fost canonizat de Papa Ioan Paul al II-lea în 2002.
În cartea sa, istoricul Sergio Luzzatto susţine că Părintele Pio a folosit acid carbonic pentru a întreţine sângerarea. El mai spune că a descoperit documente care îi susţin teza, şi anume o scrisoare de la un farmacist italian care i-a livrat călugărului acidul carbonic.
Luzzato merge chiar mai departe şi afirmă că Vaticanul a pus sub semnul întrebării veridicitatea rănilor lui Pio, dar a cedat şi a decis să îl canonizeze în urma presiunii publice.








Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M