Ceasul spaţial, făcut din praf lunar şi fragmente ale navetei Apollo 11
28 nov 2008, 21:10 |
Actualizat Vineri, 28 Noiembrie 2008 21:17
REALITATEA.NET
Dacă doriţi să oferiţi un cadou cu totul special, noi venim cu o propunere, de pe altă lume. Un nou ceas, realizat din praf lunar şi fragmente ale navetei Apollo 11 va intra în magazine anul viitor, la preţul astronomic de 300.000 de lire sterline.
Carcasa de oţel este făcută din bucăţele ale navetei Apollo 11, cea care a dus oamenii către Lună. Faţa ceasului este îmbrăcată în praf din rocile preluate de pe suprafaţa lunii. Creatorii săi au realizat şi nişte mici cratere, care să ducă cu gândul la Lună, informează Daily Mail.
"L-am denumit DNA (ADN) pentru că acesta conţine componente reale şi autentice a legendarei misiuni spaţiale", a delcarat purtătorul de cuvânt al companiei elveţiene.
Compania nu a precizat însă de unde a făcut rost de aceste componente, dar se crede că NASA este implicată în această afacere.
"Nu putem spune de unde am făcut rost de materiale însă asigurăm că totul este autentic şi că a fost certificat", a adăugat purtătorul de cuvânt.
Ceasul va fi lansat în aprilie 2009, iar preţul va varia între 10.000 şi 300.000 de lire sterline, în funcţie de cantitatea de materiale originale şi praf folosite pentru el.
"Prin acest ceas te apropii de Lună mai mult decât ai putea vreodată", a declarat designerul ceasului, Yvan Arpa.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3473 RON 





2300betaOP7 babuta care se umbla pe...
Legătura dintre Regele Mihai şi Pinţul Paul
Buzoieni izolaţi de două săptămâni
Ministrul Berca despre inundaţii
Clujul in Realitate 13.02.2012
O bătrâna a murit după ce a căzut...








Feedback

