”Nu prea văd surse de creștere economică. Singura sursă ar fi inerția economiei, în sensul că producția industrială, care a furnizat servicii și produse pentru export s-ar putea să continue, adică exportul să continue să crească, chiar dacă mult mai puțin. Și asta ar însemna că și industria, care este furnizorul principal de produse, să poată să susțină. Această ipoteză se bizuie pe factorii externi”, a declarat profesorul Daniel Dăianu, pentru cursdeguvernare.ro.
Fostul premier Theodor Stolojan se teme de stagnare. ”Reducerea inflației la noi trebuie susținută. Așa că ne bucurăm că anul viitor am programat o inflație de 3,4%. Problema este ca scăderea inflației să nu fie dată de fapt de stagnare, pentru că pericolul pentru o țară ca România – încă în curs de dezvoltare, care își propune să elimine decalajele – un ritm de creștere de 1%, până în 2% înseamnă, de fapt, stagnare. Adică, nu ne apropiem, nu reducem din decalajul care ne separă. Noi, ca să putem reduce, ar trebui să creștem undeva cu 4-5%”, a declarat Stolojan, pentru cursdeguvernare.ro.
Economistul-șef al Băncii Naționale a României, Valentin Lazea, este mai optimist în privința creșterii economice pe anul 2012.”2% se adună din puțin câte puțin de peste tot. Mai puțin agricultura, unde probabil că nu vom avea un an la fel de bun. Ne bazăm pe industrie, în continuare, deși la ritmuri mai puțin alerte decât anul acesta, dar totuși în creștere, ne bazăm pe comerț, care pare să-și fi revenit un pic, și ne bazăm chiar și pe construcții, pentru că se pare că și aici s-a atins un minim și acum este posibil să fie o creștere, cu semn de întrebare”, a declarat oficialul BNR.








Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M