Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Ce salariu are Isărescu

Cât este salariul omului a cărui semnătură apare pe toate bancnotele din România, ţinut la secret din 2007 ? E ţinut la secret, dar i-a scăpat statului din greşeală şi l-au aflat jurnaliştii de la Money.ro.

Mugur Isărescu: Iar plouă cu bani
Mugur Isărescu: Iar plouă cu bani

Guvernatorul Băncii Naţionale, Mugur Isărescu, a încasat anul trecut un salariu de 617.000 de lei, adică aproximativ 146.500 de euro pe an sau 12.213 de euro pe lună, calculat la cursul mediu al anual din 2010, de 4,2099 de lei pentru un euro, scrie Money.ro.

Informaţia a apărut, dint-o greşeală şi pentru scurt timp, pe site-ul Agenţiei Naţionale de Integritate (ANI). În momentul de faţă, în declaraţia de avere a guvernatorului, din 3 noiembrie 2010, cifra de la „venituri din salarii”, este blurată.

Citeşte pe MONEY.ro de unde mai ia bani şi cât de mult i-au crescut veniturile de la începutul crizei

Potrivit ANI, desecretizarea remuneraţiei membrilor BNR ar însemna o încălcare a independenţei Băncii Centrale. Cu toate acestea însă, salariul preşedintelui Băncii Centrale Europene, Jean-Claude Trichet, este cât se poate de public, informaţia apărând în raportul anual al instituţiei.

Ultimele informaţii, mai mult estimative, legate de remuneraţia lui Mugur Isărescu, vin de la premierul Emil Boc. În februarie 2010, primul ministru al României a declarat că, în urma unei căutări pe Google, a aflat salariul lui Isărescu.

"Eu l-am apreciat întotdeauna pe guvernatorul BNR. El poate să-şi pună ce venit doreşte, dar s-a raportat la decenţă, la bun-simţ, la ce înseamnă mult mai puţin decât alţi guvernatori de bănci centrale din lume şi are undeva, din câte am văzut eu, am dat pe Google, are undeva între 5-7.000 de euro", a afirmat Emil Boc pentru B1TV.


 

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro