Întâlnirea de luni de la Palatul Victoria dintre cei doi candidaţi la şefia PDL a reaprins speculaţiile despre o posibilă negociere între adversari, în urma căreia fiecare să-şi păstreze funcţia actuală. Vasile Blaga merge însă până la capăt în lupta pentru şefia partidului.
În acest context, discuţiile dintre cei doi rivali au vizat chestiuni organizatorice, în care fiecare şi-a exprimat punctul de vedere despre modalitatea de vot la Congres, susţin surse de la vârful PDL.
Tabăra lui Emil Boc ar dori să aibă un control cât mai strict al votului, motiv pentru care propune ca la urne să se intre organizaţie cu organizaţie. În acest fel, echipa premierului s-ar asigura că delegaţii din filialele pe care mizează nu vor fenta. Mai mult, susţinătorii lui Boc ar vrea ca buletinele de vot să fie împărţite liderilor de organizaţii înainte de intrarea la urne pentru a evita aglomeraţia, ceea ce ar crea suspiciuni privind transparenţa scrutinului.
De partea cealaltă, oamenii lui Vasile Blaga vor ca alegătorii să voteze în ordinea alfabetică şi să intre în posesia buletinului chiar înainte de a intra în cabină. Dacă propunerea lui Blaga ar fi aplicată, şefii organizaţiilor judeţene nu vor putea supraveghea votul cu aceeaşi atenţie şi cu atât mai puţin nu vor mai indica fiecărui delegat în parte pe cine să pună ştampila. Efectul pe care-l urmăreşte Blaga este să scadă presiunea de pe cei care ar vrea să meargă pe propria opţiune, nu pe cea dictată de şef.
Varianta secretarului general a fost aplicată atât la Congresul la care a fost ales Emil Boc cât şi la cel de dinainte, când alegerile au fost câştigate de Traian Băsescu.
Sursele citate au mai declarat pentru REALITATEA.NET că cei doi candidaţi nu au ajuns la un consens, decizia urmând să fie luată luni, de comisia de organizare a alegerilor. Singura concluzie cu care au căzut amândoi de acord a fost că trebuie eliminată orice suspiciune de fraudare a votului, indiferent de cine va ieşi câştigător, întrucât PDL şi-aşa nu se bucură de o imagine publică prea grozavă.








Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M