Preşedintele libanez l-a numit marţi premier desemnat pe candidatul mişcării Hezbollah, Najib Mikati, relatează BBC News online.
Mişcarea a venit în pofida protestelor a mii de susţinători ai premierului în exerciţiu, Saad Hariri. Proteste au loc la Tripoli, Beirut şi în alte oraşe. Ei acuză Hezbollahul că a orchestrat o lovitură de stat, după ce a obţinut căderea guvernului susţinut de Occident.
Protestatarii au atacat şi incendiat un camion de transmise al televiziunii Al Jazeera. Nu s-au înregistrat răniţi. Şcolile şi magazinele din Tripoli sunt închise, din cauza protestelor.
Hariri le-a cerut susţinătorilor să evite violenţele. "Sunteţi furioşi, dar trebuie să fiţi responsabili", a subliniat el.
Luni, Hezbollahul a obţinut în Parlament susţinerea necesară pentru ca Najib Mikati să formeze noul guvern, dar protestatarii acuză mişcarea că a orchestrat o lovitură de stat.
Şi SUA şi-au exprimat îngrijorarea în legătură cu faptul că Hezbollah domină guvernul.
Cabinetul libanez de uniune naţională a căzut la 12 ianuarie în urma unui conflict pe tema tribunalului ONU ce anchetează asasinarea în 2005 a lui Rafic Hariri, tatăl premierului Saad Hariri. Saad Hariri a refuzat să respingă ancheta ONU, care, potrivit unor surse, va acuza figuri importante ale Hezbollah în legătură cu respectivul asasinat.
Conform sistemului politic libanez, postul de premier este rezervat sunniţilor, preşedintele trebuie să fie creştin maronit, iar preşedintele Parlamentului trebuie să fie şiit.
Liderul Hezbollah, şeicul Hassan Nasrallah, a declarat că, dacă funcţia de premier va fi preluată de candidatul mişcării, va încerca să formeze un alt guvern de unune naţională, care să includă Mişcarea pentru viitor, prooccidentală, a lui Saad Hariri.








Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M