Reuniţi la Bruxelles, miniştrii agriculturii din Uniunea Europene au luat în discuţie căile de combatere a gripei aviare, şi în special un plan detaliat de vaccinare a păsărilor.

Între timp, virusul înalt patogen H5N1a fost depistat în 6 ţări membre, iar autorităţile din statele afectate au intrat în alertă.

Cu toate insistenţele participanţilor, Comisia Europeană a refuzat să ia în discuţie pentru moment deblocarea unui fond pentru despăgubirea crescătorilor de păsări loviţi de scăderea dramatică a desfacerii produselor pe piaţă.

Cele mai recent afectate membre ale Uniunii Europene sunt Spania şi Franţa unde s-au înregistrat chiar ieri cazuri suspecte de apariţie a virsului H5N1.

Un caz apărut lângă Madrid şi un altul în provinvia La Rioja au pus pe jar autorităţile spaniole Autorităţile veterinare franceze au anunţat că vor recurge la măsura închiderii păsărilor dacă analizele vor fi confirmate de laboratorul centralizat de la Weybridge din Marea Britanie.

Londra susţine că are de câţiva ani un plan de urgenţă pentru astfel de măsuri, aplicabil în 24 de ore de la semnalul de alarmă. În Germania, guvernul a decis să recurgă la ajutorul armatei pe insula Ruegen pentru a ajuta la strângerea păsărilor moarte de gripă aviară.

Specialiştii Uniunii Europene nu sunt însă de părere că sunt întrunite datele unei epidemii. În plus, Comisarul european pentru sănătate şi protecţia consumatorilor, Morkos Kiprianou, a subliniat că nu există nici un motiv pentru ca europenii să evite consumul de carne de pui sau de produse avicole, pentru că virusul patogen a fost constatat numai la păsări sălbatice.

Cu toate acestea, ritmul vânzărilor a scăzut sensibil în ţările Uniunii Europene, înregistrându-se reduceri cu 15 la sută în Belgia, până la cifra record de 70 la sută în Italia.