Conform cifrelor de la închidere, indicele Dow Jones Industrial Average (DJIA) a urcat cu 248,02 puncte, sau 2,85%, la 8.943,81 puncte. Indicele Nasdaq a crescut cu 38,70 puncte, sau 2,41%, la 1.647,40 puncte.
Indicele Standard & Poor's 500 a urcat cu 26,11 puncte, sau 2,89%, la 930,99 puncte. Creşterea afişată de cei trei indici vine în contextul în care constructorul american de automobile General Motors a afişat, vineri, pierderi de 2,5 miliarde dolari pentru al treilea trimestru, de două ori mai mult decât estimau analiştii.
De asemenea, angajatorii americani au redus numărul locurilor de muncă cu 240.000 în octombrie, peste aşteptările analiştilor, în timp ce datele din septembrie au relevat cea mai mare reducere de personal din aproape şapte ani, potrivit unor rapoarte ale guvernului american.
Departamentul Muncii a anunţat că rata şomajului a crescut cu 6,5% în octombrie, faţă de 6,1% în septembrie, până la cel mai mare nivel din martie 1994.
Bursele americane închid pe verde, în ciuda pierderilor afişate de General Motors
Bursele americane au închis şedinţa de vineri în urcare, în ciuda deteriorării pieţei americane a muncii şi a pierderilor record înregistrate de General Motors.








Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M