Foto: forum.softpedia.com

Studiul companiei de consultanţă în resurse umane Mercer acoperă 143 de oraşe de pe şase continente şi compară costurile a peste 200 de produse şi servicii în fiecare oraş analizat, printre care costuri imobiliare, de transport, hrană, îmbrăcăminte, electrocasnice şi divertisment.

În ceea ce priveşte România, singurul oraş monitorizat a fost Bucureşti, care a înregistrat o creşterere generală a preţurilor faţă de anul trecut.
În 2007, studiul Mercer plasa Bucureştiul pe locul 78, acesta urcând şapte poziţii în 2008, până pe 71, potrivit NewsIn.

"Motivul din spatele evoluţiei Bucureştiului stă în parcursul pozitiv al monedei naţionale comparativ cu dolarul american, astfel că pentru un expat al unei companii americane devine mai scump să achiziţioneze coşul zilnic necesar. Dezvoltarea pieţei imobiliare şi creşterea preţurilor pe această piaţă, mai ales în Bucureşti, este un alt motiv pentru care costurile vieţii au înregistrat un salt", a declarat directorul executiv al companiei de bokeraj de asigurări Marsh România, Cristian Fugaciu.

Potrivit aceluiaşi studiu, Tokyo ocupă al doilea loc în top, urcând două locuri faţă de anul trecut, în timp ce Londra a pierdut un loc, ajungând pe trei. Oslo a urcat şase locuri ajungând pe poziţia a patra, urmat de Seul care se află pe locul  cinci. La polul opus se află Asuncion din Paraguay, cu cele mai avantajoase preţuri pentru expaţi, pentru al şaselea an consecutiv, potrivit studiului Mercer.

La realizarea clasamentului, oraşul New York a fost luat ca reper pentru acest studiu, fiind notat cu 100 de puncte. Moscova, care are 142,4 puncte, este de aproape trei ori mai scump decât Asuncion, calificată cu un scor de 52,5.

Studiul relevă faptul că diferenţa între oraşele cele mai scumpe şi cele mai ieftine s-a mărit, contrar tendinţei observate anii anteriori. "Actualele condiţii din piaţă au condus către o slăbire a dolarului american care, odată cu întărirea euro şi a altor valute, a cauzat o serie de modificări semnificative în topul pentru 2008", a declarat directorul de cercetare al Mercer, Yvonne Traber, într-un comunicat.

Aceasta a adăugat că oraşele cele mai scumpe din vestul Europei şi Asia şi-au păstrat locurile în top 20, în timp ce oraşe din estul Europei, Brazilia sau India urcă în acest clasament.


Directorulul de cercetare al Mercer susţine că, în unele cazuri, creşterea costurilor de trai este strâns legată de o creştere economică accelerată. Spre exemplu, Letonia a avut o creştere economică de 10,2%, mult peste media globală de 5,2%, şi capitala Riga a sărit pe locul 46, de pe 72 anul trecut. New Delhi a urcat de pe 68 pe 55 ca urmare a unei creşteri economice de 9,2% în 2007. Faptul că Bogota a urcat de pe 112 pe 87 reflectă creşterea economică a Columbiei, de circa 7%, potrivit studiului.

Moscova este, pentru al treilea an consecutiv, cel mai scump oraş din lume. "Poziţia în top a Moscovei s-a întărit şi datorită creşterii rublei ruseşti comparativ cu dolarul american şi a creşterii costurilor de cazare", a menţionat Traber.

Londra este următorul oraş în top, ocupând locul trei, cu un loc mai jos faţă de anul trecut, în timp ce Oslo a urcat şase poziţii până pe locul patru. Între cele mai scumpe oraşe din clasament Copenhaga pe şapte, Geneva pe opt, Zurich îşi menţine locul nouă şi Milano urcă pe zece. Capitala Bulgariei, Sofia, este şi anul acesta cel mai ieftin oraş pentru expaţi, ocupând locul 97.

Singurul oraş al Statelor Unite care a rămas în top 50 este New York, care a ajuns pe locul 22 după o cădere de 7 locuri. Acelaşi trend descendent a fost înregistrat şi de alte oraşe nord americane: Los Angeles a căzut de pe 42 pe 55, Miami a scăzut de pe 51 pe 75, iar Washington DC este acum pe 107, faţă de 85 acum un an.

Declinul metropolelor din Statele Unite se datorează, fireşte, evoluţiei monedei naţionale. În contrast, Toronto este cel mai scump oraş canadian prin urcarea a 28 de poziţii în topul alcătuit de Mercer.

Sunt câteva oraşe care, prin particularităţile locale, au reuşit să iasă în evidenţă în topul Mercer. Capitala Iranului a urcat 40 de poziţii datorită unor factori precum creşterea spectaculoasă a preţurilor pentru alimente, în special cele de import, şi preţurile locuinţelor, potrivit studiului.

Exemplul contrar Teheranului este Ho Chi Min a carei monedă naţională a avut un trend descendent foarte similar dolarului, doar că nu a resimţit acelaşi nivel al inflaţiei, preţurile rămânând la un nivel destul de scăzut. Capitala Vietnamului a pierdut 40 de poziţii faţă de clasamentul din 2007.