Alegerile prezidenţiale din Polonia ar fi urmat iniţial să aibă loc în toamna acestui an, dar au fost convocate mai devreme după moartea fostului preşedinte Lech Kaczynski, la 10 aprilie, într-un accident aviatic produs în Rusia.
Bronislaw Komorowski a declarat că obiectivul său este ca Polonia să ajungă din urmă ţările mai vechi şi mai prospere din UE, şi, în acelaşi timp, să unească formaţiunile de pe scena politică în jurul acestor obiective comune.
Sondajele de opinie arată că Bronislaw Komorowski conduce cu 48% din intenţiile de vot, în timp ce Jaroslaw Kaczynski, fratele geamăn al defunctului preşedinte, se bucură de sprijinul a aproximativ 34% dintre alegători.
Kororowski s-a angajat să se folosească în cât mai puţin situaţii posibil de dreptul de veto al preşedintelui, în condiţiile în care guvernul premierului Donald Tusk l-a criticat anterior pe fostul şef al statului, Lech Kaczynski, pentru respingerea reformelor liberale privind sistemul de pensii şi sănătate.
Născut la 4 aprilie 1952, Bronisław Komorowski este fiul contelului Leon Komorow, a cărui familiei provenea din nordul Lituaniei. În anii '80, în timpul regimului comunist, el a avut un rol important în rândul opoziţiei democrate a ţării şi a fost interogat pentru activităţile sale, în baza legii marţiale impuse în 1981.
Candidatura sa la alegerile prezidenţiale de duminică este susţinută de Lech Walesa, liderul sindicatului Solidaritatea.
Komorowski este în prezent vicepreşedintele Partidului Platforma Civică, iar din noiembrie 2007 a fost preşedinte al Parlamentului de la Varşovia.
La alegerile primare organizate de partidul său, Platforma Civică, în martie, Komorowski l-a învins pe actualul ministru de externe Radoslaw Sikorski, în vârstă de 47 de ani, obţinând 68,5% dintre voturile membrilor Platformei Civice, faţă de 31,5% Sikorski.
Bronislaw Komorowski a afirmat că va candida pentru ca instituţia să nu mai fie folosită pentru a bloca "modernizarea", făcând astfel referire la preşedinţia conservatoare a fostului şef al statului, Lech Kaczynski. Criticii au subliniat că fostul preşedinte a avut o atitudine sceptică faţă de Rusia şi Germania, ţări cu care Polonia a avut relaţii tensionate.
În calitatea de preşedinte al Parlamentului, Bronislaw Komorowski a preluat, conform Constituţiei, funcţia de preşedinte interimar după moartea lui Kaczynski şi a declarat o săptămână de doliu naţional în memoria victimelor accuidentului de la Smolensk.
Criticii l-au acuzat ulterior că şi-a depăşit atribuţiile numindu-l prea repede pe noul şef al Cancelariei prezidenţiale şi pe directorul Biroului Naţional pentru Securitate Naţională.
Komorowski a ocupat în trei guverne succesive din anii '90 postul de viceministru al Apărării, iar în perioada 2000-2001 a asigurat conducerea acestei instituţii în cabinetul lui Jerzy Buzek. A preluat preşedinţia camerei inferioare a Parlamentului de la Varşovia în 2007.
Bronislaw Komorowski, un promotor al unităţii politice în Polonia
Preşedintele în exerciţiu al Poloniei, Bronislaw Komorowski, care a câştigat primul tur al alegerilor prezidenţiale de duminică, este considerat un promotor al unităţii politice şi al sporirii influenţei Varşoviei în UE, relatează DPA.
Citeşte totul despre:
accident aviatic, alegeri, Bronislaw Komorowski, donald tusk, exit-poll, Jaroslaw Kaczynski, Lech Kaczynski, preşedinte, scrutin, Smolensk








Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M