Lupte corp la corp la Brăila, între mai mulţi muncitori şi bradul pe care municipalitatea l-a adus pentru sărbători. Pentru că pomul era prea înalt şi macaraua prea mică, oamenii nu au putut cu niciun chip să îl introducă în suport. Abia după trei ore au reuşit să îşi îndeplinească misiunea. Bradul a ajuns în suport uşor jumulit.

Prima încercare. Câţiva muncitori se chinuie să mute trunchiul. Îl împing, se opintesc, dar degeaba. Bradul nu se dă mişcat. Aşa că mai încearcă o dată. Şi încă o dată. Nicio mişcare. Ba tulpina e prea groasă, ba braţul macaralei prea scurt. De pe margine, unii mai pricepuţi dau sfaturi, plictisiţi să vadă cum bradul tot urcă şi coboară.

Într-un final, victorie. Muncitorii reuşesc să poziţioneze bradul, care de-atâta ridicat şi coborât a fost văduvit de câteva dintre puţinele crengi de la bază. Există însă soluţii. "După asta se vine cu cetină şi se face rotund exact ca un brăduţ", explică un muncitor.