Preşedintele PD, Emil Boc, a declarat că Partidul Democrat îşi susţine în continuare miniştrii. "A cere revocarea miniştrilor PD este doar un pretext pentru a căuta plecarea noastră din Guvern", a precizat Emil Boc.
Preşedintele PD a mai spus că în actuala formulă lucrurile nu pot merge mai departe. "Dacă nu se doreşte colaborarea cu noi, PNL poate rupe Alianţa şi poate forma o altă alianţă cu PSD", a declarat Emil Boc. Totodată, liderul PD a mai susţinut că "Partidul Democrat nu va trăda electoratul care l-a votat în 2004 şi nu va accepta o colaborare cu PSD".
Boc consideră că "prin decizia legală de a amâna alegerile europene, premierul a sfidat protocolul Alianţei".
Liderul PD a declarat că democraţii susţin poziţia premierului în privinţa păstrării taxei de înmatriculare, dar care trebuie să fie în acord cu normele europene, şi pe cea privind reducerea cu până 6% a contribuţiei sociale. Pe de altă parte, democraţii susţin că Guvernul de la Bucureşti nu poate lua o astfel de decizie fără consultarea NATO şi fără avizul favorabil al Consiliului Suprem de Apărare a Ţării. "PD susţine că o discuţie despre retragerea trupelor trebuie purtată după consultarea partenerilor", a susţinut preşedintele PD.
Democraţii s-au reunit ieri, în jurul prânzului, în şedinţa Biroului Permanent al partidului, unde au analizat rezultatul discuţiilor care au avut loc cu câteva ore înainte, în şedinţa Consiliului Naţional de Coordonare al Alianţei.
Foto: NewsIn
Boc: A cere revocarea miniştrilor PD este doar un pretext pentru a căuta plecarea noastră din Guvern
PUBLICAT
Luni, 26 Martie 2007 09:09
ACTUALIZAT
Luni, 26 Martie 2007 09:09
SURSA
Realitatea TV
LIBERTATEA.RO
Acelaşi subiect pe REALITATEA.NET
Alte articole din ACTUAL
27 Mai, 10:29
27 Mai, 03:15








Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M