"Nu e vorba de o alianţă ideologică între PSD şi PNL. Este vorba de o alianţă pe bani. Vile şi bani pentru primarii PSD contra susţinere a guvernului Tăriceanu. În ţara asta totul se cumpără pe bani, pentru a fi menţinuţi unii în funcţii. Avem parte de o guvernare mercantilă. Această stare e contrară interesului public şi ar trebui să înceteze", a declarat preşedintele PD, Emil Boc. Acesta a menţionat că singura soluţie viabilă în cazul vilelor demnitarilor este vânzarea locuinţelor prin licitaţie.
PD cere ca Guvernul să emită, în data publicării legii privind locuinţele demnitarilor în Monitorul oficial, a unei ordonanţe care să suspende aplicarea prevederilor ei.
De asemenea, PD cere un nou proiect de lege prin care să se prevadă expres vânzarea prin licitaţie a tuturor locuinţelor demnitarilor, PD pregătind un proiect legislativ în acest sens.
Emil Boc a mai anunţat că la revizuirea Constituţiei, PD va propune introducerea unui text care să permită cetăţenilor să revoce anumite legi abuzive adoptate de Parlament. "Abuzurile demnitarilor pot fi oprite prin voinţa cetăţenilor", a explicat Boc.
În privinţa votului uninominal, "PD solicită adoptarea legii votului uninominal în două tururi de scrutin, aşa cum a fost validată această propunere de patru milioane de români la referendum". "Proiectul lui Tăriceanu a fost declarat neconstituţional şi s-a dovedit a fi o şmecherie ieftină pentru a induce în eroare opinia publică", a susţinut Emil Boc.
Preşedintele PD consideră că o soluţie ar fi preluarea celor două proiecte, cel al PD-ului şi cel al PSD-ului, şi "realizarea unei legi a votului uninominal pe care românii o doresc".
1 EUR= 4.2817 RON 
Feedback














mai multe comentarii





