Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

BNR păstrează testul de stres pentru clienţi

BNR nu va renunţa la testul de stres pe care va trebui să-l aplice fiecare bancă la acordarea unui credit. Experţii băncii centrale sunt dispuşi să renunţe la sintagma de stress test, argumentând că expresia în sine îi stresează pe clienţi. Astfel, testul va purta o altă denumire şi va fi aplicat unor grupe de clienţi stabilite în funcţie de venituri.

Foto: RTV
Foto: RTV

Bancherii nu au reuşit să-i convingă pe experţii BNR să renunţe la stress test, un scenariu în care toate lucrurile merg rău. Prin această analiză de risc, BNR vrea să afle dacă viitorii clienţi vor putea rambursa ratele la timp, chiar şi în condiţiile în care dobânda şi comisionul ar creşte foarte mult, iar cursul de schimb s-ar deprecia semnificativ. Banca centrală va păstra această reglementare, dar îi va schimba numele.

"Această sintagmă stresează ea însăşi şi, cu siguranţă, din punct de vedere stilistic lucrurile vor suferi schimbări foarte mari, în sensul clarificării lor. (...) Esenţa testelor de risc rămâne, dar sub altă denumire", a declarat consilierul guvernatorului BNR, Adrian Vasilescu.

"Ele (testele -n.r.) se fac în funcţie, în primul rând de venit. În anumite marje de venit riscurile sunt cam aceleaşi", a completat Adrian Vasilescu.

BNR nu a dat dovadă de flexibilitate nici în privinţa documentelor pe baza cărora clienţii pot contracta un credit. Deşi bancherii au cerut BNR să poată acorda împrumuturi cu un plus de 50% faţă de venitul din fişa fiscală, banca centrală susţine că un supliment de 20% este suficient.

Banca Naţională ar putea să reducă şi termenul de 45 de zile pe care băncile îl au la dispoziţie pentru a aplica noile reglementări. Astfel, dacă proiectul a fost aprobat în şedinţa de joi a Consiliului de Administraţie al BNR, noile măsuri ar putea intra în vigoare în luna august.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro