Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Bicicleta de serviciu, cel mai nou beneficiu acordat angajaţilor din Bucureşti

Firmele nu-şi mai permit să le ofere angajaţilor bonusuri extravagante ca în anii trecuţi, nici maşini scumpe de serviciu. Acordarea unor beneficii mai puţin costisitoare, dar cu impact emoţional mai mare, cum ar fi bicicleta de serviciu, este o soluţie inovativă de a-ţi menţine angajaţii motivaţi.

Orange a montat recent un rastel pentru biciclete în faţa sediului din Piaţa Victoriei
Orange a montat recent un rastel pentru biciclete în faţa sediului din Piaţa Victoriei / FOTO: bicla.ro

Companii ca Orange, Raiffeisen sau ING Asigurări de Viaţă le oferă deja unora dintre angajaţi biciclete cu care să vină zilnic la serviciu, evitând în acest fel traficul aglomerat din Bucureşti. Bicicletele sunt branduite, iar firmele au montat rasteluri speciale în faţa sediilor centrale.

"Numărul bicicletelor pe care cele Orange şi Raiffeisen le pun la dispoziţia angajaţilor în momentul de faţă este de 15, iar ING Asigurări de Viaţă are 20 de biciclete", a declarat Amalia Precup, expert comunicare în cadrul asociaţiei Green Revolution, asociaţia care a convins companiile să intre în programul "Biciclete cu cravată".

Reprezentanţii companiilor spun că bicicletele au fost utlizate deja sute de angajaţi în prima lună de funcţionare şi că ar putea extinde ideea şi în celelalte sedii.

“Ar fi o idee excelentă ca şi în România firmele să le ofere angajaţilor biciclete de serviciu, la fel cum se întâmplă în multe ţări din Europa de Vest, în special în Olanda sau Belgia”, spune Ruxandra Stoian, partener în cadrul firmei de consultanţă PricewaterhouseCoopers România.

Până în 2009, studiul asupra pachetului salarial realizat anual de PwC nu a înregistrat bicicleta ca beneficiu oferit de companii. Firmele subvenţionează în schimb transportul angajaţilor (16% dintre companii).

"În alte ţări, angajaţii care vin cu bicicleta la serviciu primesc bonificaţii din partea companiilor, deoarece fac economie de combustibil şi nu poluează. Ne aşteptăm ca şi în România bicicleta să înlocuiască maşina de serviciu, acolo unde se poate", spune şi George Culda, vicepreşedintele Asociaţiei Bicicliştilor din România. Potrivit acestuia, ţările în care bicicleta de serviciu are cel mai mare succes sunt Germania, Belgia, Suedia, Norvegia şi Olanda.

Maşinile de serviciu pe care firmele din România le oferă angajaţilor-cheie sunt, cel mai adesea, VW Tuareg (pentru directori generali), Audi A4 şi VW Passat (pentru directori din board) sau VW Golf (pentru middle manageri), potrivit studiului Mercer 2009.

Beneficii acordate de companiile din România

Tichete de masă  70% dintre firme

Cadouri pentru ocazii speciale  70%

Abonamente la clinici private  56%

Băuturi răcoritoare  56%

Descoperire de cont  45%

Asigurare de accident  41%

Condiţii speciale de împrumut  32%

Abonament la sala de sport  23%

Transport gratuit  16%

Plan de participare la acţionariat  13%

Cantină  11%

Pensii private  9%

Asigurare de sănătate 6%

Asistenţă pentru copiii angajaţilor  2%

Abonament subvenţionat la internet  1%

Sursa: PwC PayWell 2009

 

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro