Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Bellu şi Bitang revin ca antrenori la naţionala de gimnastică

Celebrul cuplu de antrenori revine să antreneze lotul feminin al României, după cinci ani. Obiectivul lor este formarea unei echipe competitive pentru JO din 2012.

Bellu şi Bitang sunt cei mai de succes antrenori din gimnastica mondială
Bellu şi Bitang sunt cei mai de succes antrenori din gimnastica mondială

Supărat că şefii Federaţiei Române de Gimnastică au solicitat sprijinul lui Octavian Bellu şi al Marianei Bitang în vederea pregătirii lotului naţional pentru Olimpiada de la Londra, antrenorul coordonator al reprezentativei feminine, Nicolae Forminte, şi-a anunţat demisia.

"Demisia mi s-a părut un gest de onoare în momentul în care Federaţia consideră că ceva nu merge bine şi apelează la sprijinul altor specialişti, înseamnă că eu nu îmi fac datoria şi dacă nu îmi fac datoria mi se pare normal să îmi dau demisia", a declarat Forminte pentru Realitatea FM (ascultă aici întreaga declaraţie). La scurt timp după aceasta, Preşedintele Federaţiei Române de Gimnastică, Adrian Stoica, a declarat agenţiei Mediafax, că în cadrul şedintei Comitetului Executiv s-a decis ca lotul feminin să fie coordonat de Octavian Bellu, Marian Bitang şi directorul tehnic Anca Grigoraş.

"Ideea de bază este că intenţia federaţiei a fost de a corecta nişte lucruri care nu mergeau la lotul feminin, cel puţin la ultimele trei competiţii majore. Concluzia noastră a fost ca până la şi inclusiv la Jocurile Olimpice să reuşim să facem o figură cât mai frumoasă şi de aceea am considerat corect să ne adunăm toate forţele. Nu a spus nimeni că îl dă afară pe antrenorul coordonator Nicolae Forminte, anunţul lui reprezintă o decizie personală.

Atât Octavian Bellu, cât şi Mariana Bitang, au fost de acord să vină mai aproape, să ajute, şi nu văd nicio vină în asta. Repet, nimeni nu a dorit să-l îndepărteze pe Nicolae Forminte. Nu cred că s-a întâmplat nimic spectaculos, decât ceea ce trebuia cu excepţia orgoliilor unei persoane. În urma şedinţei Comitetului Executiv, noul colectiv coordonator al lotuluui feminin al Românuiei este format din Octavian Bellu, Mariana Bitang şi directorul tehnic Anca Grigoraş", a spus Stoica.

Octavian Bellu şi Marian Bitang revin astfel după cinci ani la cârma lotului feminin de gimnastică al Românie

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro