Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Beckham a terminat-o cu naţionala Angliei. "E prea bătrân", spune Capello

David Beckham ce a suferit enorm pentru că nu a putut juca pentru naţionala Angliei la Cupa Mondială din Africa de Sud, din cauza unei accidentări grave la tendonul lui Ahile. Totuşi, jucătorul împrumutat de LA Galaxy la AC Milan a ţinut morţiş să fie alături de colegi şi a stat pe bancă la toate meciurile, în calitate de consilier tehnic al selecţionerului Fabio Capello. Acum, italianul a anunţat că nu va mai conta pe mijlocaş.

Capello îl consideră pe Beckham prea
Capello îl consideră pe Beckham prea / FOTO: www.as.com

Selecţionerul Angliei, italianul Fabio Capello, a anunţat, la ITV Sport, că David Beckham nu mai intră în vederile naţionalei şi i-a mulţumit mijlocaşului pentru serviciile aduse echipei de-a lungul timpului. "Probabil este puţin prea bătrân pentru a mai juca în echipa naţională", a subliniat Capello.

Beckham (35 de ani) a jucat 115 meciuri şi a marcat 17 goluri pentru prima reprezentativă a Angliei, singurul jucător care îl depăşeşte fiind Peter Shilton, cu 125 de partide, între 1970 şi 1990.

Beckham, omagiat


Dacă Fabio Capello l-a declarat prea bătrân pentru a mai putea ajuta naţionala, Beckham a primit o groază de omagii din partea englezilor. Premierul David Cameron a ţinut în mod special să îi transmită lui Beckham că îl consideră "un model incredibil în sport" şi că nimeni nu va uita "minunatele sale execuţii şi momentele grandioase de care a fost responsabil".

Pe de altă parte, Steve Bruce, antrenor la Sunderlend şi fost selecţioner al Angliei, spune că nu l-ar mira să-l vadă din nou pe Beckham în tricoul naţionalei, în ciuda opiniei lui Capello. "În mijlocul întregii nebunii care se generează în jurul său, un jucător poate uita uneori că este absolut fantastic. Eu încă nu l-aş considera expirat. Dacă ar fi apt din punct de vedere fizic, sigur ar avea loc în naţională", a spus Bruce, coleg cu Beckham la Manchester United la începutul carierei mijlocaşului.

Nici cei de la West Ham nu-l consideră deloc bătrân pe Beckham şi chiar i-au propus să vină să joace la echipa londoneză. "Deşi este greu de crezut că angajamentul pe care îl are acum îi va permite să vină la noi, uşa îi este deschisă", a declarat preşedintele "ciocănarilor", David Gold, adăugând că Beckham este "încă un mare jucător".

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro