Băsescu şi-a vândut Matizul pentru 1000 de RON şi a economisit în 2008 în jur de 3300 de dolari
Preşedintele Băsescu şi-a actualizat declaraţia de avere, singurele noutăţi din document fiind vânzarea autoturismului Matiz contra sumei de 1000 RON, dar şi economiile realizate în ultimele cinci luni, aproximativ 3300 de dolari şi 700 de euro.
Potrivit declaraţiei şefului statului, autoturismul familiei a fost vândut Gabrielei Ivanov pentru 1000 de RON, tranzacţia nefiind o surprinză, întrucât înainte de primul tur la locale, Traian Băsescu s-a deplasat la Constanţa, pentru a rezolva o problemă legată de vânzarea maşinii. "Cu mama stă o măicuţă. Soţia mea a vândut măicuţei Matizul, ca să aibă cu ce să o mişte pe mama mai uşor", spunea atunci preşedintele.
În rest, faţă de luna decembrie, declaraţia de avere a preşedintelui nu înregistrează diferenţe notabile. Traian Băsescu a făcut în primele cinci luni ale lui 2008 economii modeste. Astfel, conturile sale în valută au crescut, din decembrie 2007 până în mai 2008, cu 3362 dolari şi 719 euro. Rezumând, la capitolul depozite bancare, Băsescu deţine conturi de aproximativ 85.000 dolari, 27.000 euro şi 440.000 lei.
Preşedintele deţine în continuare împreună cu soţia sa un apartament de 370 mp construiţi, un garaj de 30 mp şi două terenuri intravilane de 174 şi respectiv 46 mp, toate aceste proprietăţi aflându-se în Bucureşti. Preşedintele şi-a păstrat de asemenea şi bijuteriile, ceasurile şi tablourile, evaluate la 20.000, 35.000 şi respectiv 17.000 euro.
La capitolul venituri, Băsescu a trecut în declaraţia de avere suma de 30.631 lei obţinută din indemnizaţia de şef al statului, dar şi diurnele pentru deplasări, în valoare de 1100 euro şi 300 de dolari.
Declaraţia semnată de Băsescu pe 26 mai 2008 conţine, într-o anexă, şi date referitoare la contul de campanie deschis la BCR în timpul campaniei pentru referendumul pentru demiterea sa. Sumele rămase în acest cont sunt: 85,09 dolari canadieni, 575,89 dolari americani, 56,46 euro şi 30.468 lei, însă preşedintele precizează că acest cont "a fost operat exclusiv prin delegat, iar banii nu pot fi utilizaţi decât în scopul pentru care au fost donaţi, neputând fi consideraţi bani personali".
În conformitate cu legea de funcţionare a Agenţiei Naţionale de Integritate, persoanele care intră sub incidenţa actului normativ, inclusiv preşedintele ţării, miniştrii, parlamentarii, au obligaţia să depună sau să actualizeze declaraţiile de avere şi de interese anual, cel mai târziu la data de 15 iunie, pentru anul fiscal anterior.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3533 RON 





FUNERALIILE LUI WHITNEY HOUSTON: Acum se...
Reporterii Realităţii: ACTA, între utopie...
Reporterii Realităţii: Biserici de sezon
Reporterii Realităţii: Profesorul de magie
Reporterii Realităţii: Lacrimi din România...
S-a întâlnit Eisenhower cu extraterestrii?








Feedback

